Zapalenie piersi – przyczyny, objawy, leczenie

Większość kobiet po urodzeniu dziecka stara się je karmić piersią. Mleko matki zawiera m.in. aminokwasy, cenne przeciwciała, enzymy oraz czynniki wzrostu potrzebne dla dziecka. Zazwyczaj w czasie karmienia piersią nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak może zdarzyć się, że u danej kobiety rozwinie się zapalenie piersi. Stan ten bardzo często połączony jest z zakażeniem, jakie objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach po porodzie. Przyczyną jest najczęściej niepełne oraz nieefektywne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak poradzić sobie z zapaleniem piersi?

Statystyki ukazują, iż zapalenie piersi dotyka około 10% kobiet karmiących piersią. Jest to niezwykle poważny problem, który wiąże się nie tylko z dyskomfortem matki, ale sprawia także, że niemowlę ssie pierś krócej niż do tej pory lub w ogóle nie chce jej ssać.

Przyczyny zapalenia piersi

Pomimo tego, że zapalenie piersi może mieć różnorodne podłoże, zazwyczaj wyróżnia się przyczyny mechaniczne oraz infekcyjne. Wśród nich wymieniamy m.in.:

  • Zastój pokarmu. Może wynikać on np. z nieregularnego przystawiania niemowlęcia do piersi, zbyt dużej ilości produkowanego pokarmu, nieefektywnego ssania piersi przez dziecko lub nieprawidłowej techniki karmienia.
  • Nadmierne uciskanie piersi. Najczęściej dochodzi do tego wtedy, gdy nosimy źle dobrany biustonosz.
  • Wcześniej przebyty stan zapalny piersi. Jeżeli wcześniej miałyśmy do czynienia ze stanem zapalnym piersi, który nie był leczony prawidłowo lub nie został wyleczony do końca, choroba może nawracać.
  • Stan zapalny wywołany infekcją. Najczęściej spowodowany jest popękanymi brodawkami, które ułatwiają przenikanie drobnoustrojów wywołujących stan zapalny.
  • Niedoborowa dieta, przemęczenie, stres. Nie są to czynniki bezpośrednie, a jedynie dodatkowe. 

Objawy zapalenia piersi

Objawy zapalenia piersi możemy podzielić na objawy uogólnione oraz miejscowe. Najczęściej do czynienia mamy jednak z objawami miejscowymi. Podstawowym z nich jest bolesność, zaczerwienienie fragmentu piersi oraz obrzęk. Co więcej, bardzo często pierś staje się także twarda, a po dotknięciu wyczuwalne jest jej nadmierne ucieplenie, czyli skóra w obszarze objętym zapaleniem jest znacznie cieplejsza niż w pozostałej części piersi. Czasami, kiedy stan zapalny obejmuje duży obszar części, cała pierś może być bolesna, twarda, obrzęknięta, zaczerwieniona oraz ucieplona.

Jeżeli do czynienia mamy z nasilonym stanem zapalnym, możemy zaobserwować różne objawy ogólne. Jednym z objawów ogólnych wskazujących na zapalenie piersi jest gorączka 0 niekiedy może ona osiągać nawet 40°C, choć zazwyczaj waha się w okolicach 38°C. Podwyższonej temperaturze bardzo często towarzyszą także bóle głowy oraz dreszcze, ogólne zmęczenie, bóle mięśniowe oraz złe samopoczucie.

Jak leczyć zapalenie piersi?

Leczenie zapalenia piersi polega głównie na częstym oraz systematycznym opróżnianiu zalegającego pokarmu z piersi. Co to zatem oznacza? Należy pamiętać, że dziecko przystawiamy w pierwszej kolejności do chorej, a dopiero później do zdrowej piersi. Jeżeli jednak niemowlę nie chce ssać chorej piersi należy odciągnąć pokarm za pomocą laktatora, który można kupić w aptece. Pamiętajmy także, że mleko z chorej piersi jest całkowicie bezpieczne dla dziecka, bowiem bakterie powleczone są przeciwciałami, przez co są tak naprawdę nieaktywne. Zaleca się opróżnianie piersi co dwie godziny. Po zakończonym karmieniu warto także zrobić zimny okład na fragment obejmujący zapalenie piersi. Jeżeli borykamy się z zapalaniem warto również pić dużą ilość płynów, odpoczywać, a także szczególnie zadbać o higienę. 

Zobacz 7 gadżetów, które ułatwią Ci karmienie!

W poważniejszych przypadkach stosowana jest także antybiotykoterapia oraz leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Zażywanie tych leków nie koliduje z karmieniem dziecka piersią.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!