Mleko odciągnięte laktatorem, a jego skład mikrobiologiczny

mleko odciągnięte laktatorem

Wiele mam korzystna z laktatora i karmi swoje dzieci zarówno piersią jak i butelką. Ostatnie doniesienia naukowe donoszą, że mleko odciągnięte laktatorem ma inny skład mikrobiologiczny niż pokarm podany bezpośrednio z piersi. Co może wpływać na równice w składzie? Czy mleko ociągnięte traci drogocenne właściwości?

Mleko odciągnięte laktatorem – jak jest jego skład?

Naukowcy przeprowadzili badania z udziałem 400 kobiet karmiących swoje dzieci piersią. Starano się zrozumieć, jak zmienia się skład oraz inne właściwości mleka po jego odciągnięciu. Kiedyś uważano, że mleko matki jest sterylne, jednak z coraz lepszą wiedzą naukową, dziś wiemy że pełne jest mikroorganizmów. Niestety dalej tajemnicą pozostaje jakie mikroby są obecne w mleku produkowanym przez gruczoły mlekowe.

W badaniu zbadano mikroby w mleku prawie 400 matek w okresie od trzech do czterech miesięcy po porodzie. Naukowcy analizowali także informacje o niemowlętach, ich matkach i praktykach karmienia piersią, Brali pod uwagę różne składniki znajdujące się w samym mleku, w tym kwasy tłuszczowe, hormony i przeciwciała.

Różnice między mlekiem bezpośrednio z piersi, a tym odciągniętym

Naukowcy odkryli, że zespoły drobnoustrojów są bardzo zróżnicowane w praktycznie każdym materiale badawczym. Pod lupę były brane różne czynniki i największą uwagę badaczy przykuły różnice w składzie między mlekiem bezpośrednio z piersi, a tym odciągniętym przez laktator.

„Badanie jednoznacznie pokazuje, że karmienie dziecka mlekiem odciągniętym, nie jest dla niego równoznaczne z przyjmowaniem pokarmu prosto z piersi, pomimo, że oba rodzaje mleka wyprodukowały piersi tej samej mamy.”

mówi współautorka badania Meghan Azad, naukowiec z Instytutu Badań Szpitala Dziecięcego w Manitobie.

W mleku matek, które rzadko odciągają pokarm, występuje zwykle wyższy poziom mikrobów w jamie ustnej niemowlęcia i większa różnorodność gatunków drobnoustrojów. Azad i jej koledzy zauważyli, że karmienie pośrednie było związane z wyższym poziomem niektórych potencjalnie patogennych drobnoustrojów.

Wnioski płynące z badania

Jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, co rezultaty badań oznaczają dla zdrowia dziecka. Związki między mikrobiotą mleka a drobnoustrojami kolonizującymi jelito niemowlęcia są niejasne. Wyniki nie powinny również sprawiać, że rodzice, którzy odciągają mleko laktatorem powinni czuć wyrzuty sumienia. Jest zbyt mało danych, aby czuć potrzebę zmiany sposobu karmienia swoich dzieci, mówi badaczka.


„Sam mikrobiom mleka jest dość nową dziedziną badań. Istnieją pewne kontrowersje co do tego, jaki wpływ ma on na mikrobiom dziecka. Potrzeba kolejnych pogłębionych badań, aby móc dojść do poprawnych i odkrywczych wniosków. Na pewno jest to dziedzina nad którą warto się pochylać”

mówi Sharon Donovan, profesor nauk o żywności i żywienia człowieka z University of Illinois

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!