Dlaczego dziecko gryzie?

Rodzicielstwo to piękna przygoda, ale również ważne zadanie, które wymaga wiedzy i podejmowania różnych wyborów. Jako kochający rodzic na pewno wkładasz wiele wysiłku w to, aby zapewnić maluchowi wszystko co najważniejsze. Wszystko wydaje się przebiegać prawidłowo, aż nagle Twoje ukochane dziecko zaczyna gryźć? Dlaczego to robi i jak postąpić w takiej sytuacji? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego gryzie?

Czasami ciężko zrozumieć zachowania dziecka. Powodów gryzienia może być wiele. Warto wiedzieć, że wiele dzieci przechodzi przez etap gryzienia, najważniejsze to zachować spokój i pomóc maluchowi. Oto powody, dla których dziecko gryzie:

  • Częstym powodem gryzienia jest chęć eksperymentowania. Prawidłowo rozwijający się maluch chętnie poznaje świat i sprawdza swoje możliwości. Dlatego właśnie dzieci często gryzą, aby sprawdzić, jak mogą wykorzystać zęby.
  • Kolejny powód jest nieco bardziej niepokojący. Dzieci, które nie czują się bezpiecznie mogą zacząć gryźć. Pamiętaj, że poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne. 
  • Nie można zapomnieć także o emocjach, które drzemią w dziecku. Frustracja, zdenerwowanie, smutek i inne emocje mogą powodować, że maluch szuka sposobu ich uwolnienia i gryzie. Powody mogą więc być różne.

Warto pamiętać o tym, iż dziecko często po prostu nie rozumie, że gryzienie sprawia ból. Nie można go w tej sytuacji karać. Pamiętaj, że proces rozwoju ma swoje prawa, a gryzienie niestety często jest jego elementem. Co więc zrobić? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym akapicie.

Co robić gdy dziecko gryzie?

Jeśli Twoje dziecko gryzie, musisz przede wszystkim zachować spokój. Gwałtowne reakcje nie są wskazane. Dzieci potrzebują zrozumienia do swoich rodziców, chociaż często nie jest to łatwe. Jeśli obserwujesz zachowania swojej pociechy, na pewno możesz określić, co poprzedza gryzienie i jakie sytuacje powodują, że dziecko tak reaguje.

Co robić?:

  • Staraj się więc wyprzedzić niepożądane zachowanie. Jeśli wiesz, że Twoja pociecha za chwilę użyje zębów, chwyć ją delikatnie za rączki i spróbuj porozmawiać. Maluchy często reagują w ten sposób na sytuacje, które wywołują w nich silne emocje. Pokaż dziecku, że rozumiesz je, ale postaraj się również wytłumaczyć, że takie zachowanie nie jest akceptowane.
  • Warto pokazać maluchowi w jaki sposób może dać ujście emocjom bez krzywdzenia innych. Dobrym sposobem jest na przykład wydmuchiwanie złości i innych emocji. Kup dziecku zabawkę w formie wiatraka i zaproponuj, aby w chwili zdenerwowania czy frustracji wydmuchało złość wprawiając zabawkę w ruch. Takie metody naprawdę działają.
  • Warto zadbać także o to, aby dziecko miało szansę wykorzystać swoje pokłady energii. Dobrym sposobem jest wykorzystanie zabawy, która może być jednocześnie wsparciem rozwoju. Pamiętaj, że Twoje dziecko właśnie tego potrzebuje. Wsparcie i zrozumienie rodzica jest bardzo ważne. Sposobów na zabawę jest wiele. Można zbudować tor przeszkód i wspólnie go pokonać, wybrać się do parku i pograć w piłkę lub na basen. Wspólne spędzanie czasu i wykorzystanie energii jest bardzo ważne. Dzięki temu dziecko będzie czuło się kochane i docenianie, co daje poczucie bezpieczeństwa, o które należy zadbać.

Wspieranie rozwoju dziecka

Kochający rodzic powinien wspierać swoje dziecko. Każdy etap rozwoju wygląda inaczej i ma swoje prawa. Warto zapoznać się z informacji na temat tego, na jakim etapie aktualnie znajduje się Twoja pociecha. Dzięki temu dowiesz się czego się spodziewać, a także w jaki sposób możesz wesprzeć malucha w rozwoju. Można zrobić to poprzez różne zabawy, wspólne rytuały. Pamiętaj także o tym, aby obserwować zachowanie dziecka. To pozwoli Ci lepiej je zrozumieć i pomóc w poznawaniu świata oraz możliwości małego człowieka.

Zobacz Rozwój Niemowlaka – na jakim etapie jest Twoje dziecko?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!