Zastój pokarmu i inne problemy mamy karmiącej

balony symbolizujące piersi

Towarzyszy Ci ból sutków podczas karmienia? Twoje piersi są twarde i zaczerwienione? To może być zastój pokarmu spowodowany przez niedrożność kanalików wyprowadzających mleko lub stan zapalny piersi! Sprawdź, co przyniesie Ci ulgę!

Zastój pokarmu – co to jest i jak powstaje?

Zastój pokarmu to brak możliwości usunięcia mleka z części piersi. Przyczyn takiego stanu jest dużo. Od zbyt rzadkiego karmienia piersią, przez zbyt obcisłe ubrania po urazy piersi. Przewód wyprowadzający mleko może być także zablokowany przez zagęszczony pokarm.

Zastój pokarmu – co robić i jak często karmić noworodka?

  1. Okłady z kapusty na pierś – jest to jeden z często proponowanych, domowych sposobów na nawał pokarmu.
  2. Ciepły prysznic – ciepły prysznic lub okłady przynoszą ulgę wielu młodym mamom.
  3. Spokój – nie denerwuj się! Stres nie sprzyja ani Tobie, ani dziecku!
  4. Masaż – sposobem na zastój zagęszczonego pokarmu bywa delikatny masaż piersi, dzięki któremu dochodzi do wypływu przyczyny zastoju i pojawienia się normalnego strumienia mleka.
  5. Częste karmienie – powinnaś karmić dziecko z dotkniętej zastojem piersi i delikatnie masować ją podczas ssania dziecka.

.

Zastój pokarmu – profilaktyka

W profilaktyce zastoju pokarmu pomocne jest częste karmienie piersią lub korzystanie z laktatora. Jeśli masz problemy z piersiami upewnij się, czy stosujesz prawidłową technikę karmienia. Pomóc może doradca laktacyjny lub położna środowiskowa. Kobiety, które planują odstawienie dziecka od piersi, powinny tymczasem rozłożyć ten proces w czasie (minimum kilka tygodni), zamiast robić to nagle!

Obrzęk piersico musisz wiedzieć?

Piersi mamy karmiącej narażone są na różne problemy! Jeśli Twoje piersi są opuchnięte, a skóra jest błyszcząca i delikatnie czerwona powinnaś skonsultować się z lekarzem. Obrzęk piersi to bolesne schorzenie, któremu może towarzyszyć przejściowa gorączka. W trakcie obrzęku sutki bywają spłaszczone, co utrudnia dziecku ssanie i sprawia, że pokarm nie wypływa prawidłowo.

Przyczyną problemu jest najczęściej nagromadzenie się mleka w pierwszych dniach po porodzie, co powiązane jest np. z opóźnionym rozpoczęciem karmienia piersią, zbyt rzadkimi karmieniami lub słabym i nieefektywnym odruchem ssania u dziecka.

W tym przypadku najważniejsze jest usunięcie zalegającego mleka np. przy użyciu laktatora. Na nawał i zastój pokarmu jest to najlepsze rozwiązanie, szczególnie jeśli dziecko nie jest w stanie skutecznie ssać piersi. Dzięki mechanicznemu obróżnieniu gruczołu piersi stają się bardziej miękkie, a dziecko może łatwiej chwycić brodawkę.

Usprawnienie przepływu mleka przed odciąganiem pokarmu lub karmieniem zapewniają ciepłe okłady lub ciepły prysznic. Po nakarmieniu maluszka możesz natomiast używać zimnych okładów, co pomaga zmniejszyć obrzęk.

Profilaktyka tego problemu to szybkie rozpoczęcie karmienia piersią oraz prawidłowa technika karmienia. Obrzmienie występuje rzadziej w szpitalach przyjaznych mamom karmiącym, gdzie umożliwiona jest szybka konsultacja z doradcą laktacyjnym!

Stan zapalny piersi

W piersiach może rozwinąć się stan zapalny. Jego przyczyną są bakterie, które fizjologicznie znajdują się na skórze piersi i zwykle nie powodują problemów. Mogą jednak dostać się do tkanki np. z powodu pęknięcia skóry brodawki, a wtedy powodują infekcję, która przebiega z gorączką i wymaga leczenia.

Czynniki zwiększające ryzyko zapalenia piersi to:

  • obolałe lub popękane sutki,
  • używanie tylko jednej pozycji do karmienia piersią,
  • noszenie obcisłego stanika,
  • skrajne zmęczenie lub znużenie,
  • wcześniejsze epizody zapalenia piersi lub zastojów pokarmu,
  • nieodpowiednie mycie i dezynfekowanie laktaora oraz nakładek na brodawki.

Sytuacje te mogą powodować gromadzenia się mleka w jednej lub obu piersiach i ryzyko zakażenia tkanki piersiowej.

Dbaj o siebie i swoje piersi, by zastój pokarmu nie powstarzał się zbyt często! Pamiętaj także, by regularnie się badać!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!