Maski do włosów – jedna czy kilka stosowanych zamiennie?

Bujne, zdrowe, lśniące włosy to wspaniała wizytówka każdej kobiety. Nie ma w tym nic dziwnego, że wiele z nas walczy o piękną fryzurę różnymi metodami, czasem poddając nasze pasma niewielkim eksperymentom, żeby sprawdzić, jakie działanie będzie najbardziej skuteczne w ich wypadku. W tym tekście przyjrzymy się temu, co mogą zaoferować nam maski do włosów. Wspaniałe działanie odżywcze i regenerujące tych kosmetyków jest z pewnością znane każdej włosomaniaczce, jednak nieco je przybliżymy i spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy maski do włosów mogą zadziałać lepiej – jeśli używamy wciąż tego samego produktu? Czy może kiedy mieszamy nasze maski w taki sposób, żeby dostarczyć włosom różnych substancji odżywczych?

Maski do włosów – co to jest?

Przybliżmy nieco kwestię, czym w ogóle są maski do włosów i dlaczego warto włączyć je do naszego codziennego planu pielęgnacyjnego. Pomimo tego, że maski do włosów są obecne na naszym rynku już jakiś czas, nie każda osoba zdaje sobie sprawę z ich dobroczynnych właściwości. Warto więc powiedzieć na wstępie parę ogólnych słów na temat działania tych specyfików.

Maski do włosów to produkty kosmetyczne, których podstawowym zadaniem jest wzmocnienie, odbudowa i regeneracja struktury włosa. Maski cechują się ogromną ilością substancji odżywczych, które pobierane są do wnętrza naszych włosów po użyciu kosmetyku. Z tego względu maski do włosów używa się nieco inaczej niż innych kosmetyków przeznaczonych dla naszej fryzury, gdyż kluczową kwestią jest tutaj czas. Maska musi mieć chwilę, by zadziałać na nasze włosy, dlatego właśnie nie spłukujemy jej parę minut po nałożeniu w przeciwieństwie do odżywki.

Maski do włosów a odżywki – czym się różnią?

Skoro już poruszyliśmy temat odżywek, warto zwrócić uwagę, czym różnią się od nich maski do włosów. Z pozoru to bardzo podobny produkt, mający zbliżone zastosowanie i funkcjonalność. Jednakże różnica pomiędzy działaniem masek i odżywek jest całkiem znaczna. Wynika przede wszystkim ze składu obu kosmetyków – pomimo tego, że znajdziemy w nich najczęściej podobne składniki, maski do włosów oferują nam ich wyższe stężenie. Z tego względu są bardziej kompleksowym i odżywczym produktem.

Odżywki możemy porównać do używania makijażu – z natury nie ma on pomóc na nasze problemy z cerą, tylko ukryć jej mankamenty. Podobnie działają właśnie odżywki: ich działanie skupia się na regeneracji i odżywieniu włosa, jednak tylko doraźnie. Maski do włosów natomiast mają za zadanie przede wszystkim wpłynąć na kondycję naszej fryzury, nie tylko zamaskować jej niedoskonałości. Właśnie dlatego maski bywają czasem używane na noc lub bez spłukiwania – ich użycie ma być swoistym SPA dla naszych pasm, nie zaś doraźną poprawą ich prezencji.

Maski do włosów – jak ich używać?

Jak stosować maski do włosów w taki sposób, żeby zobaczyć najlepsze efekty? Przede wszystkim konieczne jest używanie ich po dokładnym umyciu włosów. Nałożenie maski na umyte włosy da nam najlepszy efekt, przy okazji możemy mieć pewność, że łuski na powierzchni naszych włosów są otwarte po kontakcie z wodą, co dodatkowo ułatwi wniknięcie maski w głąb ich struktury. W celu łatwiejszego użycia maski, najlepiej jest stosować ją na delikatnie rozczesane włosy, zaczynając mniej więcej od połowy ich długości – w ten sposób nie obciążymy ich u nasady, przez co zachowają swoją naturalną objętość.

Lepiej używać jednej maski do włosów czy kilku produktów zamiennie? 

Odpowiedź na to pytanie jest jedna – to zależy. Z zasady maski do włosów potrzebują czasu, by mogły odżywić nasze włosy i odpowiednio o nie zadbać. Nie chodzi tylko o czas, który spędzą one bezpośrednio na powierzchni naszego włosa, ale także o regularne użycie. Dopiero po paru tygodniach spędzonych z jedną maską będziemy w stanie dokładnie ocenić jej skuteczność. Warto więc stosować jedną maską naraz, przynajmniej do momentu, kiedy nie wyrobimy sobie opinii na temat jej działania. Dopiero po regularnym używaniu jednego produktu podejmijmy decyzję, czy nam odpowiada, czy może nasze włosy wymagają innego rodzaju pielęgnacji.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!