Szósty miesiąc ciąży - Młoda Mamo
szósty miesiąc ciąży

Szósty miesiąc ciąży

To już ostatni miesiąc drugiego trymestru! Twoje dziecko mierzy około 30 centymetrów i ma masę 600-900 gram. Jego proporcje ciała są już zbliżone do tych, które będzie mieć po porodzie.

Jak rozwija się dziecko w szóstym miesiącu ciąży?


W tym okresie dziecko zdobywa umiejętności czuwania i snu, które są odwzorowaniem dobowej aktywności kobiety. Potrafi reagować na dźwięki z zewnątrz oraz Twój ruch. Jego cykle aktywności zaczynają być bardziej regularne, a spokojne chodzenie matki usposabia je do drzemki. W badaniu USG można w tym okresie zmierzyć długość kończyn i wykluczyć ewentualne nieprawidłowości struktur kostnych.

Dolegliwości w 6 miesiącu ciąży

W szóstym miesiącu ciąży przyszła mama może odczuwać świąd skóry brzucha, który związany jest z jej rozciąganiem. Rosnący brzuch, a także piersi i uda wymagają zwiększonej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, która może ochronić skórę przed pojawieniem się rozstępów. W tym celu należy zastosować specjalistyczne kosmetyki zapobiegające powstawaniu rozstępów oraz masaże z ich użyciem. Ciężarnej mogą dokuczać także bóle pleców, kurcze mięśni łydek lub problemy ze snem. Ważna jest zatem kontrola prawidłowej postawy ciała,
a także konsultacja z fizjoterapeutą, który (w przypadku braku przeciwwskazań) może zaproponować ciężarnej przynoszące ulgę masaże pleców.  Istotne są także wieczorne rytuały zapewniające większy komfort snu oraz zdrowa i lekka dieta.

Badania w 6 miesiącu ciąży

 W szóstym miesiącu nie wolno zapominać o kontrolnych wizytach u lekarza oraz badaniach krwi i moczu, które powinny być wykonywane regularnie w trakcie całej ciąży. Umów się na wizytę, nawet jeśli czujesz się znakomicie! Powoli możesz także zacząć kompletować wyprawkę niezbędną podczas pierwszych tygodni malucha.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!
Sklep z tapetami Tapety.org