Bezsenność w ciąży – przyczyny i porady

Kobieta śpij w łóżku przykryta białą kołdrą

Bezsenność to częsty problem przyszłych mam, który może wystąpić w każdej fazie ciąży. Najbardziej zauważalny jest jednak w pierwszym i trzecim trymestrze. Z czego wynika bezsenność w ciąży? Jak spać w ciąży, by się wyspać? 

Bezsenność w ciąży

Bezsenność definiowana jest jako problemy z zaśnięciem, a także wczesne budzenie się lub wybudzanie ze snu w nocy i brak możliwości ponownego zaśnięcia. Wszystkie te problemy mogą występować u kobiet ciężarnych.

Brak snu w ciąży wynika ze zmian fizycznych i hormonalnych, do których dochodzi w jej przebiegu. Ciężarne oprócz bezsenności zgłaszają lekarzom także problem z syndromem niespokojnych nóg oraz zaburzenia oddychania w trakcie snu.

Bezsenność w pierwszym trymestrze ciąży nie jest oczywista. Większość kobiet odczuwa bowiem pozornie zwiększoną senność. Niestety notuje się w tym czasie równoczesny spadek jakości snu. Ciężarne odczuwają zmęczenie w ciągu dnia i pozwalają sobie na drzemki, które często skutkują problemami ze snem w godzinach wieczornych, co kolejnego dnia nasila uczucie zmęczenia.

Z czego wynikają problemy ze snem w ciąży?

Bezsenność na początku ciąży, podobnie jak w kolejnych fazach, nie doczekała się jeszcze zbyt wielu badań naukowych. Obserwacje lekarzy sugerują jedynie wzrost nasilenia problemu wraz z postępującym rozwojem ciąży! 

Potencjalne przyczyny spadku jakości snu w ciąży:

  • częstsze wizyty w toalecie (także w nocy),
  • odczuwane uderzenia gorąca,
  • mdłości,
  • bóle pleców,
  • tkliwość piersi,
  • stres.

Bezsenność przed porodem może wiązać się ze stresem, a także mniejszym komfortem związanym z dość sporej wielkości brzuszkiem. Do problemów ze snem przyczyniają się także ruchy płodu, które w ostatnim trymestrze potrafią być bardzo intensywne, a ich odczuwanie może powodować kłopoty z zasypianiem lub wybudzanie z drzemki. Przed porodem pojawiają się także tak zwane skurcze zwiastunowe, które u przyszłych mam powodują stres związany z możliwością rozwiązania ciąży praktycznie w każdej chwili.

Jak spać w ciąży? Mama potrzebuje snu!

Bezsenność we wczesnej ciąży zwykle mija i nie jest szkodliwa dla dziecka. Nie jest jednak komfortowa dla przyszłej mamy i potęguje stres związany z obawami związanymi z rodzicielstwem. Wiele kobiet w ciąży słyszy, że przez pierwszych kilka miesięcy bycia mamą nie zazna zbyt wiele snu i powinna odpoczywać „na zapas”! Tymczasem cierpi na bezsenność w ciąży, a w swojej głowie słyszy „nie mogę spać w ciąży, nie będę mogła spać po porodzie”! Taka sytuacja jeszcze bardziej zaburza jakość snu.

Przyszła mama potrzebuje wsparcia, a kłopoty ze snem można próbować rozwiązać, dbając o prawidłową wieczorną rutynę! Dobre nawyki opierają się na:

  • stałej porze snu,
  • wieczornym relaksie np. ciepłej (niegorącej) kąpieli,
  • unikaniu telewizji oraz korzystania z telefonu i komputera przed snem,
  • piciu dużej ilości wody w ciągu dnia,
  • ograniczeniu przyjmowania płynów po godzinie 19.00,
  • zdrowej i lekkiej kolacji,
  • aktywności w ciągu dnia. 

W pomieszczeniu powinno być raczej chłodno, cicho i ciemno. Chcąc odciąć się od otoczenia, można rozważyć opaski na oczy. Każda przyszła mama może także wybrać sobie zapachowy spray do poduszki lub położyć przy poduszce woreczek z lawendą. Wszystko zależy od preferencji zapachowych i wrażliwości na niektóre zapachy związanej z ciążą.

Problemy ze snem w ciąży, które wynikają ze zmiany rozmiarów brzucha oraz tkliwości piersi można próbować ograniczyć, stosując specjalne poduszki dla ciężarnych oraz staniki do snu.

Bezsenność w ciąży, a leki

Problemy ze snem w ciąży należy próbować rozwiązać wcześniej opisanymi metodami, a w przypadku braku ich skuteczności poprosić o pomoc lekarza, który postara się znaleźć środki bezpieczne dla ciężarnej. 

Kobiety ciężarne nie powinny przyjmować żadnych leków bez konsultacji z ginekologiem prowadzącym ciążę. Leki nasenne mogą bowiem zawierać składniki szkodliwe dla dziecka oraz matki.

Bezsenność w ciąży to problem, którego nie można bagatelizować. Wszelkie wątpliwości należy zgłaszać lekarzowi, by nie doprowadzić do potencjalnych powikłań w okresie ciąży!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!