Piąty miesiąc ciąży - Młoda Mamo
piąty miesiąc ciąży

Piąty miesiąc ciąży

Coraz wyraźniej odczuwasz w swoim ciele obecność małego pasażera. W twoim brzuchu jest wystarczająca ilość miejsca, by niespełna 20 centymetrowe dziecko (mierząc od czubka głowy do pośladków) mogło porwać się do różnych figli.  Środek drugiego trymestru (piąty miesiąc ciąży) to czas intensywnego kształtowania się narządów zmysłów. 

Jak rozwija się dziecko w 5 miesiącu ciąży?

Dziecko wykształca zdolność  słuchu, dotyku, smaku i powonienia. Rozwija się tłuszczowa mielina otulająca układ nerwowy, a w określonych obszarach mózgu specjalizują się komórki nerwowe współodpowiedzialne za pracę danych zmysłów. Stopień rozwoju mózgu i neuronów inicjuje naukę przez dotyk. Maluch w czasie wolnym od ssania kciuka rozpoznaje poprzez dotyk otaczające go struktury oraz własną twarz. Powieki wciąż są zamknięte, lecz widać już pod nimi ruch gałek ocznych. Tony bicia serca dziecka da się wysłuchać już uchem.

Jak wygląda dziecko w 5 miesiącu ciąży

Skóra dziecka jest już coraz mniej przezroczysta. W 17 tygodniu rozpoczyna produkować biało-żółtą maź, która pokrywa całą jej powierzchnię. Ma za zadanie chronić  naskórek dziecka przed nadmierną absorpcją wód płodowych. W tym czasie wykształca się również otwór odbytniczy, a u chłopców jądra zaczynają wędrować z miednicy do moszny.

Badania połówkowe w ciąży

Badania połówkowe wykonywane są między 18 a 20 tygodniem ciąży. Lekarz dokonuje wówczas pomiaru szyjki macicy oraz ocenia ilość wód płodowych. Sprawdzane jest  także położenie łożyska i płodu. Dokonuje się oceny poszczególnych części ciała dziecka. Podczas badania na specjalnym monitorze będziesz mogła oglądać jego obraz, a nawet przyjrzeć się buzi jeśli zaistnieją ku temu sprzyjające okoliczności.

Jak stymulować dziecko w brzuchu mamy?

Jak w każdym z innych miesięcy powinnaś dbać o jakość pokarmu dostarczanego do organizmu oraz o odpowiednią aktywność fizyczną. Teraz już coraz aktywniej możesz aranżować czas spędzany ‘z brzuchem’ sam na sam.  

Mów do do swojego dziecka, śpiewaj mu i czytaj książki. Głaszcz swój brzuch i otaczaj się piękną  muzyką. Dlatego jest to tak ważne, bo wspomaga rozwój dziecka i buduje między wami wyjątkową więź.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!
Sklep z tapetami Tapety.org