Brzuch w ciąży – w którym miesiącu widać brzuch?

brzuch kobiety w ciąży

Rozmiar i wygląd ciążowego brzucha od zawsze wzbudzał emocje wśród mam, rodziny, ale i nieznajomych na ulicy. W pierwszych tygodniach ciąży nasze dziecko jest tak małe, że nie przedkłada się to na widoczną zmianę w wyglądzie. Chcesz wiedzieć kiedy urośnie twój ciążowy brzuszek, że kwestia tego, że oczekujesz dziecka będzie bezsporna? Dowiedz się, jak zmienia się brzuch w ciąży miesiąc po miesiącu.

Będąc w ciąży na pewno chcesz wiedzieć wszystko na temat tego co dzieje się z twoim dzieckiem i jak zmieniać się będzie twoje ciało. Z początkiem II trymestru ciąży, możesz zauważyć powiększający się brzuch. To jest piękna chwila w życiu każdej mamy. Brzuch będzie stopniowo się zwiększał, wraz ze wzrostem naszego dziecka, aż do czasu porodu. Jednym ze znaków przepowiadających poród jest obniżenie się brzucha ciążowego, w ten sposób nasz ciało przygotowuje się, żeby wydać na świat dziecko. 

Od czego zależy wygląd brzucha w ciąży? 

Rośnięcie brzucha w trakcie ciąży to bardzo indywidualna kwestia każdej kobiety. U niektórych z nas brzuch będzie widoczny już w 3 miesiącu ciąży, u innych będzie on bardzo mały przez cały okres ciąży. Panie z nadwagą później zobaczą swój ciążowy brzuszek, niż kobiety szczupłe i niskie. Kobiety które spodziewają się kolejnego dziecka, mogą zobaczyć zaokrąglony brzuch szybciej niż przy pierwszym dziecku. Spowodowane jest to nieco luźniejszymi mieśniami brzucha, które są słabsze przy każdej kolejnej ciąży. 

Jak zmienia się brzuch w ciąży? Miesiąc po miesiącu.

Pierwszy miesiąc ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży raczej nie ma wizualnych zmian w twoim wyglądzie. Brzuch jest płaski, a twoje dziecko można porównać wielkością do ziarna soczewicy. Mimo tak małych rozmiarów już bije w nim serce. To niesamowite, że za 9 miesięcy urodzi się dziecko, które może ważyć nawet 4 kg. 

Drugi miesiąc ciąży

Drugi miesiąc ciąży również nie przynosi spektakularnych przemian, a nawet może być czasem kiedy stracisz na wadze. Poranne mdłości, wymioty, brak apetytu i wrażliwość na niektóre potrawy sprawiają, że pozbywamy się kilku kilogramów. To świetny okres za zakładanie ulubionych ubrań, za kilka miesięcy nie będziesz mogła swobodnie nałożyć obcisłych jeansów. Nie martw się, aktualnie dostępne są przepiękne ubrania ciążowe. Twoje dziecko za to rośnie i już wielkością przypomina malinę. 

Trzeci miesiąc ciąży

To okres w którym u niektórych mam może pojawić się lekkie wybrzuszenie. Jeśli nie chcesz jeszcze informować świata, że spodziewasz się dziecka z łatwością ukryjesz ciążowy brzuch pod luźniejszym ubraniem. Płód na tym etapie rozwoju osiąga długość ok. 5,4 cm, a waży nawet 14 g. Wyglądem przypomina limonkę. 

Czwarty miesiąc ciąży

Coraz trudniej zapiąć Ci spodnie, a kiedy zakładasz sukienkę, materiał na brzuchu jest bardziej opięty? To całkiem normalne zmiany związane z ciążą. W szestanstym tygodniu ciąży twoje dziecko jest już wielkości awokado i ma wykształcone większość narządów wewnętrznych. 

Piąty miesiąc ciąży

Połowa ciąży za nami, a nasz brzuch wcale nie osiąga spektakularnych rozmiarów. Spokojnie, to w drugiej części nastąpi największy przyrost masy dziecka oraz największe zmiany rozmiarów brzucha. W tym czasie warto nawilżać skórę na brzuchu rano i wieczorem, aby zredukować ilość powstałych rozstępów. Twoje dziecko mierzy mniej więcej tyle co mały banan.

Szósty miesiąc ciąży

Zauważyłaś ciemną linię biegnącą od linii bielizny w górę? Ta linia przecinająca twój ciążowy brzuch to Linea Nigra – wywołana hormonami zmiana wyglądu skóry, całkiem normalna i bezpieczna dla mamy i dziecka. Aby prawidłowo dbać o brzuch stosuj krem z filtrem i nie wystawiaj go na silne promienie słoneczne. Twoje dziecko przez ten miesiąc sporo urosło, teraz jego wielkość można porównać z dorodną kolbą kukurydzy. 

Siódmy miesiąc ciąży

W tym okresie brzuch nabrał już okazałych rozmiarów. Nie da się go nie zauważyć. Jeśli brzuch ciążowy przyprawia twój kręgosłup o ból, warto zwolnić odrobinę tempo życia. Z czasem przemieszczanie się może być utrudnione przez napierające na miednice dziecko. Ciąża to czas na odpoczynek i regenerację, dlatego nie unikaj drzemek i chwil w wygodnym fotelu. Twoje dziecko ma coraz mniej miejsca w brzuchu, a rozmiarem może przypominać rabarbar. 

Ósmy miesiąc ciąży

Bez względu ile kilogramów przybrałaś w czasie ciąży w tym czasie brzuch jest bardzo duży. Ciesz się tym okresem, podkreślaj brzuch w swoich codziennych stylizacjach i dumnie zaprezentuj go światu. To już ostatnie tygodnie z dodatkowym lokatorem w brzuchu, który rozmiarem przypomina cukinię. 

Dziewiąty miesiąc ciąży

Lada dzień pożegnasz się ze swoim ciążowym brzuchem i powitasz na świecie swoje cudowne dziecko. Brzuch po ciąży nie od razu wróci do dawnych rozmiarów, dlatego nie trzeba od razu chować ciążowych ubrań na dno szafy. Twoje dziecko przed porodem może zbliżyć się rozmiarem do arbuza. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!