Siódmy miesiąc ciąży - Młoda Mamo
siódmy miesiąc ciąży

Siódmy miesiąc ciąży

7 miesiąc ciąży to początek ostatniego trymestru! Dziecko słyszy już Twój głos, reaguje na światło i zaczyna odczuwać potencjalny ból. W tym okresie najczęściej następuje podwojenie masy ciała, która może wynosić teraz nawet 1700 gram. Mózg i płuca malucha podlegają dalszemu intensywnemu rozwojowi.

Co dzieje się z płodem w siódmym miesiącu ciąży?

W siódmym miesiącu kształtują się m.in. struktury mózgu odpowiedzialne za osobowość i inteligencję. Na dobrej jakości aparacie USG zaobserwować można, że maluch umie wkładać kciuk do buzi oraz otwiera i zamyka usta.
Pod koniec tego miesiąca dziecko ma już rozwinięty odruch ssania i poszukiwania pokarmu.

Ciało mamy w siódmym miesiącu ciąży 

Ciało przyszłej mamy również się zmienia, co sprawia, że możesz już odczuwać pewien dyskomfort związany z rosnącym brzuchem. W siódmym miesiącu mogą pojawiać się bóle miednicy, zaparcia, zmęczenie i kłopoty ze snem. W trzecim trymestrze z dużym prawdopodobieństwem zaczniesz odczuwać skurcze zwiastunowe Braxtona Hicksa, które przygotowują ciało do zbliżającego się porodu.

Badania w siódmym miesiącu ciąży

W ostatnim trymestrze ciąży koniecznie zaplanuj wizytę u dentysty! Niestety u wielu kobiet ciąża powoduje problemy z uzębieniem, co jest związane m.in. z erozją szkliwa spowodowaną wymiotami. U przyszłych mam może pojawiać się także stan zapalny dziąseł i ich krwawienie. Badania naukowe donoszą natomiast, że zapalenie dziąseł może być przyczyną przedwczesnego porodu.

Dlatego dbaj o siebie i ciesz się kompletowaniem wyprawki!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!
Sklep z tapetami Tapety.org