5 rzeczy, które musisz zrobić przed terminem porodu

kołyska

Data porodu zbliża się wielkimi krokami, a ty czujesz, że jesteś nieprzygotowana i panikujesz? Spokojnie przygotowaliśmy listę rzeczy, które należy zrobić w domu przed pojawieniem się noworodka. Najlepiej do działań zabrać się przynajmniej miesiąc przed terminem porodu, gdyż dzidziuś może zrobić niespodziankę zjawiając się wcześniej.

Co należy zrobić przed porodem?

1. Przygotować kącik dla malucha

Dobrze jest wydzielić w swojej sypialni miejsce w którym będzie stało łóżeczko i akcesoria dziecka. Może warto odmalować pokój. To również ostatni dzwonek na zakupy przed rozwiązaniem. Jeśli ciężko jest ci chodzić po sklepach przed problemu zakupisz wszystkie potrzebne rzeczy przez Internet. W kąciku dla dziecka powinien się znaleźć przewijak, komoda na ubranka, lampka nocna, kosmetyki do pielęgnacji oraz fotel do karmienia.

2. Pakowanie torby do szpitala

Miesiąc to odpowiedni czas na spakowanie torby do szpitala. Musisz w niej mieć rzeczy dla siebie oraz dla dziecka. Wiele szpitali i klinik ma swoje wytyczne odnośnie tego, co młoda mama oraz tata powinni mieć ze sobą na czas porodu, dlatego warto zapoznać się z tymi informacjami. Zazwyczaj są dostępne na stronie internetowej. Jeśli to twoje pierwsze dziecko warto poczytać opinię innych co dla nich było niezbędne w szpitalu. Dla jednych będzie to coś pysznego do zjedzenia, dla innych paczka suszonych śliwek lub dodatkowy koc.

3. Zakup odpowiedniej liczby pieluszek

Nie ważne czy decydujesz się na jednorazowe pampersy czy wolisz opcję wielopieluszek już przed porodem musisz zakupić odpowiedni rozmiar. Jest to rzecz, która będzie potrzebna od razu po porodzie. Musisz pamiętać, że noworodek zużywa nawet do 12 pieluszek na dobę. Zrób odpowiedni zapas, gdyż pierwsze dni z noworodkiem nie są idealnym czasem na szukanie pampersów. Zazwyczaj noworodki noszą rozmiar 0.

4. Upranie ubranka dla dziecka

Zbliżający się termin porodu oznacza, że warto przygotować ubranka dla dziecka. W pierwszej kolejności nowe ubranka należy ubrać, nawet jeśli otrzymujesz je z drugiej ręki po dzieciach siostry. Do prania koniecznie użyj delikatnego proszku przeznaczonego dla noworodków. Będzie on służył do prania dziecięcych rzeczy przez pierwsze kilka miesięcy. Wiele położnych zaleca uprane ubranka wyprasować żelazkiem, aby pozbyć się bakterii i drobnoustrojów.

5. Przygotowanie i zamrożenie jedzenia

Ostatnie tygodnie ciąży to idealny czas, aby przygotować kilka potraw i zup, które warto zamrozić i użyć jak na świecie będzie już dziecko. Pierwsze dni życia małego człowieka są dość absorbujące dla rodziców, dlatego gotowanie może zejść na drugi plan. Warto przygotować lekkie i sycące posiłki, które z łatwością można odmrozić i podgrzać w kilka minut. Przed terminem porodu warto być odpowiednio przygotowanym na każdą ewentualność.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!