Dlaczego nie mogę zajść w ciążę? Przyczyny niepłodności

Niepłodność u kobiet powodowana jest przez szereg czynników, wśród których najczęściej wymienianymi są niektóre choroby, wiek, zaburzenia hormonalne, czy nieprawidłowa masa ciała. Niektóre przyczyny niepłodności u kobiet mogą być jednak zaskakujące.

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę społeczną. Mówimy wówczas o stanie, kiedy kobieta, pomimo regularnego współżycia oraz niestosowania antykoncepcji nie może zajść w ciążę. Szacuje się, że w Polsce co roku z problemem spotyka się około 1,5 miliona par. Poniżej przedstawiamy najczęstsze powody niepłodności u kobiet. 

Nieregularne oraz bolesne miesiączki

Regularność krwawień u każdej kobiety świadczy o prawidłowo występującej owulacji. U każdej z pań trwa on jednak inny okres czasu – waha się od 21 do 35 dni. Jeżeli cykl jest raz krótszy, a raz dłuższy, a kobieta nie jest w stanie określić przybliżonej daty krwawienia, mówimy wówczas o nieregularności, której podłoże powinno być zbadane.

Nieregularne miesiączki mogą bowiem bardzo często wskazywać na nieprawidłowe działanie gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie mogą wiązać się z wieloma chorobami, np. tarczycą, zaburzeniami fazy lutealnej czy zespołem policystycznych jajników. Bardzo często pojawia się wówczas problem z zajściem w ciążę. Są to jednak choroby, które diagnozuje się bardzo szybko, a następnie stosuje odpowiednią dla sytuacji pacjentki ścieżkę postępowania.

Bolesne miesiączki, a także ból podczas współżycia mogą świadczyć również o endometriozie lub stanach zapalnych w miednicy, które uniemożliwiają zaciążenie.

Endometrioza – choroba hormonalno-immunologiczna

Endometrioza jest chorobą hormonalno-immunologiczną, która występuje u kobiet w wieku rozrodczym. Jest ona związana z rozrostem błony śluzowej w jamie macicy, a także jej obecnością w okolicy jamy brzusznej. Komórki endometrialne produkują mediatory, które dużym stopniu utrudniają proces jajeczkowania, zapłodnienia, a także zagnieżdżenie zarodka w jamie macicy. Chorobę tą leczy się, a metoda dobierana jest przez lekarza. 

Niepłodność a nieprawidłowa waga

Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn niemożności zajścia w ciążę jest otyłość. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko zbyt duża waga, ale i nadmierne wychudzenie są przyczyną niepłodności u kobiet. Jeżeli natomiast nieprawidłowa masa ciała występuje zarówno u kobiety, jak i mężczyzny, szanse na poczęcie dziecka maleją aż trzykrotnie.

BMI, czyli wskaźnik masy ciała, u kobiet planujących zajście w ciążę powinien wynosić pomiędzy 18,5 a 24,99 BMI. Warto także wykonać test płodności dla mężczyzn. Być może to u niego jest problem.

Infekcje w obrębie narządów moczowo-płciowych

Problem z zajściem w ciążę mogą mieć również kobiety, które mają skłonności to nawracających lub niewłaściwie leczonych i nieleczonych infekcji w obrębie małej miednicy, np. zapalenia pęcherza oraz przydatków. Może to bowiem powodować powstanie zrostów, a to z kolei może być przyczyną niedrożności jajowodów.

Hiperprolaktynemia a niepłodność

Hyperprolaktynemia to nadmiernie podwyższony poziom prolaktyny w organizmie. Prolaktyna to hormon produkowany przez przysadkę mózgową. Jej fizjologiczną funkcją jest stymulacja gruczołów mlekowych zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią. Jej zbyt wysoki poziom prowadzi do zaburzenia właściwie funkcjonujących hormonów, które biorą udział w cyklu menstruacyjnym. Objawiamy choroby mogą być: plamienia, nieregularne miesiączki, zawroty głowy, bóle brzucha, a także zaburzenie widzenia.

Inne przyczyny niemożności zaciążenia u kobiet

Wśród nich wymieniamy:

  • częsty kontakt z toksynami,
  • zbyt intensywne treningi,
  • noszenie ciasnej bielizny, a także obcisłych ubrań ze sztucznego materiału,
  • nadużywanie środków przeciwbólowych,
  • choroby psychiczne,
  • Zespół Turnera.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!