Dni płodne po okresie – kiedy są i ile trwają?

test ciążowy

Część kobiet zastanawia się, kiedy najlepiej jest zajść w ciążę, a inne obawiają się, czy dwa dni po okresie można zajść w ciążę. Wiele dylematów wynika z nieznajomości własnego ciała oraz powielanych między kobietami nie do końca prawdziwych informacji. Kiedy występują dni płodne?

Mity związane z seksem obejmją wiele kwestii! W tym tych o dniach niepłodnych po okresie. Jeśli interesuje cię, kiedy są dni płodne po okresie i kiedy najczęściej dochodzi do zapłodnienia, przeczytaj odpowiedzi na poniższe pytania! A potem zacznij śledzić swój własny cykl menstruacyjny.

Kiedy kobieta jest płodna? Tajemnice cyklu menstruacyjnego.

Świadomość przebiegu kobiecego cyklu menstruacyjnego pozwoli na lepsze zrozumienie własnego ciała i określenie najlepszego terminu starania się o dziecko. Obserwację własnego cyklu warto wspierać robieniem notatek i wykresów. Stosować można także bezpłatne aplikacje na telefonie.

Pierwszym krokiem jest poznanie długości własnego cyklu menstruacyjnego. Oblicza się go, licząc czas od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed rozpoczęciem kolejnego okresu. Pierwszy dzień miesiączki to początek fazy pęcherzykowej, w której trakcie dojrzewa komórka jajowa. Jest ona następnie uwalniane podczas owulacji.

To, kiedy wypadają dni płodne, zależne jest właśnie od niej. Owulacja pojawia się, gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika. Najczęściej dzieje się to 14-12 dni dni przed kolejną miesiączką. Komórka przesuwa się do jajowodu, gdzie może dojść do zapłodnienia. Technicznie kobieta może zajść w ciążę tylko, kiedy uprawiała seks w ciągu 5 dni przez owulacją lub w dniu owulacji. Teoretycznie dni płodne w cyklu są zatem nieliczne.
Kiedy kobieta jest płodna, może zajść w ciążę, ale tę zdolność traci już około 12-24 godzin po owulacji. Dochodzi wtedy do tak zwanej fazy lutealnej. W tej fazie organizm przygotowuje się na zagnieżdżenie potencjalnej zapłodnionej komórki jajowej. W organizmie utrzymuje się wysoki poziom progesteronu, który produkowany jest przez ciałko żółte powstające z pęcherzyka, z którego uwolniona została komórka jajowa. W sytuacji, w której nie doszło do zapłodnienia, poziom progesteronu spada, a u kobiety pojawia się krwawienie rozpoczynające kolejny cykl.

Dni płodne. Ile trwają?

Okres płodny to kilka dni w ciągu cyklu menstruacyjnego. Okres płodny trwa zwykle około 6 dni i przypada na czas owulacji oraz kilka poprzedzających ją dni. Jest to związane z tym, iż plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety około pięciu, a nawet siedmiu dni. Komórka jajkowa tymczasem może zostać zapłodniona tylko przez około 24 godziny (jeden dzień) po jej uwolnieniu. Jej spotkanie z plemnikiem w odpowiednim czasie doprowadza do zapłodnienia.

Cykl menstruacyjny dni płodne i niepłodne – czy zaraz po okresie są dni płodne?

Dni płodne w cyklu są niestety tylko „szacunkowe”. I choć teoretycznie nie ma szans na zajście w ciążę przed lub po okresie płodnym, nie jest to opcja antykoncepcji. Taka informacja to raczej wskazówka dla kobiet starających się o dziecko. Nie ma bowiem „bezpiecznej” pory miesiąca, w której można uprawiać seks bez antykoncepcji i nie ryzykować zajścia w ciążę.

Czy można zajść w ciąże zaraz po okresie?

Stosunek po okresie nigdy nie jest w pełni „bezpieczny”. Jak już wspomniano, zajście w ciąże w tym czasie jest mało prawdopodobne, ale nie jest niemożliwe. Termin jajeczkowania po okresie może być szybszy, jeśli kobieta ma naturalnie krótkie cykle lub po prostu wcześnie owuluje. Seks po miesiączce wiąże się zatem z zagrożeniem, a brak antykoncepcji z ryzykiem poczęcia dziecka w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego.
Ciekawostką jest informacja, że są osoby, które owulują dwa lub nawet trzy razy w miesiącu. Zostało to potwierdzone przez badania naukowe i występowało u 10% badanych kobiet.

Ile dni po okresie można zajść w ciążę? Skąd wiedzieć, że zbliża się owulacja?

Dni płodne po okresie są zależne do długości cyklu i indywidualnych cech organizmu kobiety. Ogólnie przyjmuje się dwie opcje. Owulacja może pojawiać się ok. 14 dni przed kolejną miesiączką (szczególnie u kobiet o 28-dniowym cyklu). Inną opcją orientacyjnego wyznaczania terminu owulacji jest przyjęcie, iż występuje ona 4 dni przed lub po środkowym dniu cyklu. Na termin owulacji może mieć jednak wpływ także stres, dieta i inne czynniki zewnętrzne.

W okresie owulacji pojawiać się mogą takie symptomy jak:

  • pojawienie się rozciągliwej wydzieliny z pochwy,
  • tkliwość piersi,
  • zwiększony popęd seksualny,
  • bolesność jajnika.

Objawy te nie są jednak wyczuwane przez wszystkie kobiety. Owulacje potwierdzić można zatem także poprzez:

  • mierzenie temperatury w trakcie całego cyklu – o owulacji świadczy podwyższenie temperatury utrzymujące się około 3 dni,
  • wykonanie testów owulacyjnych dostępnych w aptece,
  • USG wykonane w gabinecie ginekologicznym.

Regularne monitorowanie cyklu pozwoli określić, czy owulujesz regularnie. U wielu osób zdarzają się nieregularne owulacje lub jej brak. Takie problemy należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!