Śluz szyjkowy przed okresem. Jaki jest śluz przed miesiączką?

Śluz wydzielany z pochwy często nazywany jest śluzem szyjowym i w głównej mierze zależy on od stężenia w organizmie kobiety dwóch hormonów: estrogenu i progesteronu. Może on posiadać różną konsystencję, a także przybierać różne barwy.

Co ważniejsze, zmiany w jego strukturze, mogą wynikać np. z nadmiaru stresu, nieodpowiedniej diety, a nawet ciąży. Oczywiście, śluz szyjkowy spełnia istotną rolę, gdyż ułatwia zajście w ciążę, a przed samym okresem, ochrania szyjkę macicy. Jaki więc powinien być śluz szyjkowy przed okresem?

Śluz szyjowy przed okresem- płodny czy nie płodny?

Cykl miesięczny kobiety dzieli się na trzy fazy:

  • przedowulacyjną
  • owulacyjną
  • poowulacyjną

Śluz przed okresem, to ten który występuje w fazie niepłodności poowulacyjnej bezwzględnej. O ile w fazie owulacyjnej, śluz szyjkowy staje się rzadszy, a także bardziej obfity, to przed samym okresem przybiera on postać mniej przejrzystą, a także o wiele bardziej gęstszą. Ma on za zadanie utrudnić plemnikom dotarcie do komórki jajowej, a jego obecność jest zwiastunem dni niepłodnych. Terminologia medyczna określa ten rodzaj śluzu, śluzem typu G. Za jego produkcję odpowiada substancja nazywana gestagenem. Kobiety mogą więc zaobserwować, że stał się on nierozciągliwy i przypomina swoją konsystencją galaretę. Ze względu na te wyznaczniki, większość pań uznaje go za upławy, a także za objaw infekcji. Jednak należy pamiętać, że jeśli śluz jest objawem choroby, najczęściej towarzyszą mu także inne objawy jak np. swędzenie czy pieczenie. Co do koloru śluzu przed okresem, jest on uzależniony od dominujących hormonów płciowych. Można więc powiedzieć, że jeśli stężenie hormonów w kobiecym organizmie jest prawidłowe to przed okresem pojawi się biały lub żółtawy śluz.

Co więcej, śluz o lekkim różowym lub brązowym zabarwieniu świadczy o zbliżającej się miesiączce. Powodem do niepokoju jest z kolei śluz o zielonym zabarwieniu, gdyż jest to sygnał infekcji lub zmian chorobowych w obrębie szyjki macicy. Taki objaw powinien być niezwłocznie skonsultowany z lekarzem.

Śluz przed okresem a możliwa ciąża

Zauważalne zmiany w śluzie występującym przed okresem, mogą być zwiastunem ciąży. Choć na początku występować może typowy, gęsty śluz, który kobiety obserwują podczas dni niepłodnych, z czasem może on zmienić się w wodnisty i dość obfity. Co więcej, przed okresem śluz może nie pojawić się wcale, co zwykle kobiety uważają za objaw suchości pochwy a nie za zwiastun rozwijającej się ciąży. W momencie kiedy kobiety szczególnie oczekują na pojawienie się miesiączki, śluz przed okresem bardzo często bywa mylony z tzw. krwawieniem implementacyjnym, który jest pierwszym objawem ciąży i świadczy o zagnieżdżeniu się zarodka. Pamiętajmy także, że objaw ten łatwo można pomylić z pierwszym dniem miesiączki, jednak łatwo można je rozpoznać, gdyż krwawienie z reguły jest o wiele krótsze, a także może być podbarwione na brązowo lub różowo.

Co wpływa na śluz szyjkowy przed okresem?

Szczególnie panie, które popularną metodę kalendarzyka, traktują jako metodę antykoncepcji, dokładnie obserwują swój organizm i wydzielany przed okresem śluz. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że metoda ta nie cechuje się dużą skutecznością zapobiegania ciąży, gdyż na śluz szyjkowy ma wpływ wiele czynników. Szczególnie w fazie poowulacyjnej, czyli przed okresem może ulegać wielu zmianom. Wpływ na niego mogą mieć zażywane silne leki, nadmierny stres, zmiany klimatu, a nawet silne, przeżywane emocje. Śluz szyjkowy przed okresem, nie zawsze może mieć więc jednakową konsystencję. Jednak warto pamiętać, że gdy pojawią się w nim grudki lub zmieni on swój zapach, należy skonsultować się z ginekologiem.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!