Plamy z krwi – jak usunąć?

Jak raz na zawsze usunąć plamy z krwi?

Nieestetyczne zabrudzenia z krwi na ubraniu czy prześcieradle – kto nie miał z nimi problemu? W szczególności dotyczy nas, kobiet. Menstruacja to czas, kiedy z łatwością pobrudzić można swoją bieliznę czy inne części garderoby. Czy jesteśmy skazane na tego typu zabrudzenia? Okazuje się, że jest kilka sposobów, aby się ich raz na zawsze pozbyć.

Świeże plamy z krwi – metody na usunięcie

Z czerwoną plamą łatwiej uporać się, gdy kiedy jest ona świeża. W wypadku skaleczenia, warto więc od razu zdjąć z siebie brudne z ubrania i wymyć je. Tak samo z bielizną, gdzie znalazły się krwawe plamy. Wówczas najlepiej sprawdzi się zimna woda. Można dodać do niej trochę szarego mydła. Uwaga, należy pamiętać, że ciepła woda może plamę utrwalić na materiale! Dobrze jest zabrudzenie potraktować mocnym strumieniem zimnej wody. Innym, dobrym pomysłem jest użycie soli kuchennej. Wystarczy posypać zabrudzenie solą i zostawić na godzinę. Potem należy tkaninę przepłukać w chłodnej wodzie. W zastępstwie soli, można użyć skorzystać także z sody oczyszczonej.

Zaschnięte plamy z krwi – metody na usunięcie 

Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie pozbyć się zabrudzenia od razu. Zdarza się, że zauważymy ją dopiero za jakiś czas albo zwyczajnie nie mamy możliwości, aby zająć się jej usuwaniem. Zaschnięte zabrudzenie jest oczywiście z pewnością trudniejsze do wyczyszczenia niż świeże. Można jednak poradzić sobie i w tym przypadku. Na ratunek znów przychodzi sól kuchenna. Tym razem trzeba jednak daną tkaninę namoczyć w wodzie z solą, a następnie wyprać w pralce lub ręcznie. Idealnie sprawdzi się także cytryna. Trzeba zmieszać ją z wodą, a następnie roztwór wetrzeć w plamę. Nie masz pod ręką cytryny ani soli? Rozglądnij się za wodą utlenioną, która ma właściwości wybielające. Nałóż jej kilka kropel na plamę, wetrzyj, a następnie spłucz zimną wodą. W niektórych sytuacjach możesz sięgnąć również po płyn do mycia naczyń. Warto nałożyć go bezpośrednio na plamę, a potem wyprać ręcznie lub w pralce. W przypadku dużych zabrudzeń, zawsze masz możliwość skorzystania ze specjalnych odplamiaczy.

Plamy z krwi – o czym warto dobrze pamiętać?

Nie zawsze da się uniknąć powstawaniu zabrudzeń z krwi. W okresie miesiączki staraj się korzystać z ciemnej bielizny oraz pościeli w stonowanych kolorach – zabrudzenia nie będą na nich, aż tak widoczne. Nie zapomnij, że lepiej jest usuwać świeże zabrudzenia. Jeśli wrzuciłaś brudne prześcieradło do pralki, musisz liczyć się z tym, że plama będzie trudniejsza do usunięcia. A wszystko za sprawą wysokiej temperatury, która ingeruje w strukturę cząstek krwi. Zawsze zapoznawaj się także z zaleceniami producenta oraz informacjami umieszczonymi na metce. Delikatne tkaniny wymagają specjalnego traktowania!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!