Test płodności dla mężczyzn – na czym polega, jak go zrobić?

mężczyzna i kobieta na łóżku

Wiele par napotyka przeszkody z bezproblemowym zajściem w ciążę. Przyczyna niepłodności może leżeć po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Istnieją domowe sposoby, które pozwalają zbadać nasienie partnera pod kątem problemów z płodnością. Dzięki czemu można zmniejszyć ilość konsultacji lekarskich, bo diagnozę otrzymujemy w prosty i szybki sposób. 

Czym jest test płodności dla mężczyzn? 

Test płodności przeprowadzany w domu, jest to możliwość określenia na podstawie próbki nasienia mężczyzny jego zdolności do zapłodniania. Jest on przeprowadzony głównie w celu zbadania liczebności plemników z uwzględnieniem ich jakości, na którą składa się budowa oraz poziom ruchliwości.

Po roku starań o ciążę, czyli sytuacji, gdy para regularnie współżyje bez stosowania zabezpieczenia, a nie dochodzi do zapłodnienia, warto zacząć diagnostykę pod kątem płodności. Dotyczy to stanu zdrowia kobiety oraz mężczyzny. Nie warto czekać z podjęciem badań i konsultacją z lekarzem, bo wraz ze starzeniem się organizmu próby zajścia w ciążę mogą być coraz trudniejsze i obarczone ryzykiem. 

Jak wykonać test na płodność? 

Test warto wykonać również przed przystąpieniem starań o dziecko, daje on informację zwrotną o stanie zdrowia mężczyzny. Również zaleca się wykonanie go po przeprowadzeniu zabiegu wazektomii, aby potwierdzić jej prawidłowy rezultat. 

Do testu warto odpowiednio się przygotować, aby uzyskać miarodajny wynik. Na kilka dni przed próbą warto: 

  • wstrzymać się ze współżyciem i masturbacją
  • nie sięgać po używki osłabiające jakość nasienia, np. papierosy czy alkohol
  • unikać obcisłej bielizny i spodni
  • nie dopuszczać do przegrzania genitaliów 

Należy pamiętać, że wynik może zaburzyć przyjmowanie leków. Jeśli mężczyzna ma infekcję lub leczy się na jakieś schorzenie warto wówczas przełożyć test na późniejszy termin.

Domowy test płodności dla mężczyzn

Badaniu poddana zostaje sperma mężczyzny, który poddaje się testowi na płodność. Już po 10 minutach można uzyskać wynik, którego precyzja oscyluje w graniach 98%. Jeśli wynik jest pozytywny oznacza to, że  ilość plemników na mililitr sześcienny wynosi powyżej 15 milionów. Jeśli test pokaże wynik negatywny to plemników jest mniej i konieczna jest wizyta u urologa, aby zbadać przyczyny takiej sytuacji. Koszt testu to około 100 zł. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!