Ile kosztuje pierwszy rok z dzieckiem? Sumujemy wydatki

pieniądze

Okres ciąży, kompletowanie wyprawki, a po porodzie wspólne życie z dzieckiem to wiele nowych wydatków. Musimy zadbać o kupno ubranek, pieluch często mleka modyfikowanego. Ile właściwie kosztuje nas pierwszy rok życia z dzieckiem? Produktów niezbędnych jest dość dużo, ale wiele rzeczy można pożyczyć lub po prostu sprzedać.

Ile kosztuje utrzymanie niemowlaka?

Pierwsze koszty pojawiają się już z informacją, że kobieta jest w ciąży. Nawet jeśli chodzi na badania i kontrolę do placówek państwowych to musi zacząć przyjmować suplementy ciążowe, a czasami i leki. Wydatki nawarstwiają się wraz ze zbliżającym się terminem porodu. Wiele przyszłych mam nie mieści się w dotychczasowe ubrania, wraz z rośnięciem brzucha, dlatego musi zmienić garderobę na ciążową. Często biust powiększa się nawet o 2 rozmiary i konieczne jest kupienie staników ciążowych. W dalszej kolejności trzeba pomyśleć o wyprawce do szpitala dla mamy oraz dziecka. Oczywiście trzeba doliczyć koszty akcesoriów i kosmetyków do pielęgnacji. Spróbujmy to wszystko podsumować.

Na jakie koszty trzeba się przygotować?

Koszty utrzymania dziecka w dużym stopniu zależą od rodziców i ich wyborów. Na pewno znaczenie ma czy mama chce karmić dziecko piersią czy skorzystać z gotowych mlek modyfikowanych. Również pieluszki jakie wybieramy generują konkretne wydatki, czy stawiamy na jednorazowe pieluszki lub posługujemy się wielopieluszkami. Kosz tych drugich na początku jest dość spory, ale z czasem jest bardziej ekonomiczną opcją. Oczywiście znaczenie ma również półka cenowa wybieranych produktów dla dzieci. Aktualnie oferta sklepów jest tak szeroka, że możemy znaleźć wózek za kilkaset złotych lub kilka tysięcy.

Średnia suma wydatków na dziecko w pierwszym roku

  1. Odzież i bielizna ciążowa dla mamy oraz gadżety ciążowe – 1000 zł
  2. Wyprawka do szpitala dla dziecka i mamy – 400 zł
  3. Przygotowanie kącika dla dziecka, zakup akcesoriów (łóżeczko, przewijak) – 2000 zł
  4. Produkty do pielęgnacji i pieluszki – 2000 zł
  5. Wózek, fotelik samochodowy – 1500 zł
  6. Żywienie – 2000 zł

Z racji, że kwoty te są jedynie przybliżone można stwierdzić, że koszt utrzymacie dziecka to około 10 tysięcy złotych rocznie.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!