Wyprawka do szpitala – co powinno się w niej znaleźć

Buciki dziecięce położone na kocyku dla dziecka

Zbliżający się poród budzi niepokój u wielu przyszłych mam, więc gdy nadchodzi czas spakowania torby, mają one tendencję do przesady lub odwrotnie, zapominania ważnych rzeczy. Wyprawka do szpitala dla mamy i dziecka nie jest jednak skomplikowana! Podpowiadamy, co warto spakować, by torba na wyprawkę spełniła swoje zadanie!

Torba do szpitala dla mamy – jaką wybrać?

Torba na wyprawkę do szpitala powinna być przede wszystkim praktyczna. Wybór torby do porodu powinien opierać się zatem na kilku kryteriach. Powinna być ona lekka, pojemna i mieć wygodne przegródki. Dobre torby do porodu to zarówno walizki, jak i tzw. torby weekendowe.

Osobna torba dla niemowlaka do szpitala nie jest koniecznością. Podstawowe rzeczy powinny zmieścić się w torbie mamy, ale oczywiście można przygotować także mniejszy bagaż z rzeczami dziecka. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie jest tak samo dobre.

Istotne jest, by wszystkie rzeczy ułożyć w takiej kolejności, by te najbardziej przydatne były na samym wierzchu. Mowa tu m.in. o dokumentach oraz koszuli do porodu.

Co potrzeba do porodu?

Pierwszą rzeczą o jakiej trzeba pamiętać szykując torbę do szpitala są dokumenty! Przyszła mama musi mieć ze sobą:

  1. DOKUMENTY:
  • dowód tożsamości,
  • dowód ubezpieczenia.
  • skierowanie do szpitala,
  • kartę ciąży,
  • plan porodu.
  1. WYNIKI BADAŃ:
  • posiewu z przedsionka pochwy w kierunku Steptoccocus agalactiae,
  • morfologii i biochemii,
  • testu na HIV,
  • testu na WZW,
  • odczynu WR,
  • grupy krwi oraz czynnika Rh (oryginał).
  • konsultacji ze specjalistami np. okulistom,
  • USG.

Warto także znać NIP pracodawcy!

Wyprawka do szpitala – co spakować dla mamy i dziecka?

Wyprawka dla noworodka do szpitala

Dziecięca wyprawka do szpitala powinna obejmować kilkanaście pieluszek, krem do pupy, nawilżane chusteczki, a także otulacz, rożek lub kocyk. Odzieżowy komplet dla noworodka do szpitala obejmuje czapeczkę, skarpetki, pajacyki, śpiochy lub body z półśpiochami.

Pozostałe elementy wyprawki są związane z pogodą i porą roku. Wyprawka dla noworodka na jesień lub zimę musi obejmować cieplejszy kocyk oraz kombinezon, który dziecko ubierze podczas wyjścia ze szpitala.

Jaki kocyk dla noworodka do szpitala?

Kocyk lub otulacz to niezbędny element wyprawki do szpitala. Jego wybór powinien być podyktowany porą roku oraz warunkami panującymi w szpitalu. Na oddziałach położniczych temperatura jest zwykle dość wysoka, by zapewnić dzieciom komfort termiczny. W większości przypadków wystarczą zatem delikatne otulacze lub lekkie kocyki. Cieplejsze okrycie przywieść może świeżo upieczony tata w dniu wyjścia ze szpitala. Posłuży wtedy do okrycia maleństwa podczas podróży do domu.

Jaki krem do pupy dla noworodka mieć do szpitala?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych kremów do pupy dla noworodków. Wybór należy do młodej mamy! Im prostszy skład, tym lepiej. Na początek warto sięgnąć po lżejsze konsystencje i kremy chroniące skórę przed podrażnieniami. Do szpitala warto zabrać jeden lub dwa wstępnie wybrane produkty, by sprawdzić, czy nie uczulają malucha oraz jak sprawdzają się w praktyce pod względem wygody otwierania oraz wyciskania.

Jakie ubranka do szpitala?

Wyprawka na porodówkę nie musi być duża. Maluszek potrzebuje jednej lub dwóch cienkich czapeczek oraz kilku ubranek. Młoda mama spędza w szpitalu zwykle 3-4 dni, dlatego warto przygotować tyle kompletów. Bardzo wygodne są pajacyki rozpinane w całości lub w kroku. Ułatwia to zmienianie pieluszki bez konieczności rozbierania maluszka. Wybierając ubranka do szpitala, warto kierować się głównie praktycznością oraz dobrym składem ubranek, które powinny być wykonane z naturalnych tkanin!

Wyprawka do szpitala dla mamy

Wyprawka porodowa dla mamy składa się z wkładów poporodowych, jednorazowych majtek siateczkowych lub wygodnej bielizny, delikatnych kosmetyków oraz przyborów toaletowych. Rzeczy potrzebne do porodu to także koszulki nocne (najlepiej nadające się do karmienia), klapki/kapcie, szlafrok oraz biustonosz do karmienia. Istnieją także mniej oczywiste rzeczy potrzebne do szpitala do porodu, jak nawilżający balsam do ust, które mogą wysychać oraz sztućce, które nie są dostępne w wielu szpitalach.

Wybierając kosmetyki dla mamy po porodzie należy skupić się albo na produktach przeznaczonych dla kobiet w połogu, albo na kosmetykach naturalnych, o jak najprostszym składzie. Pozwoli to uniknąć podrażnień, czy reakcji alergicznych ze strony dziecka. W połogu warto zrezygnować szczególnie z produktów silnie pachnących.

Koszulka do porodu naturalnego powinna być przewiewna i zakrywać dolne partie ciała, by rodząca czuła się swobodnie np. podczas przechodzenia z jedno miejsca na inne. Może być to typowa koszulka nocna lub za duży T-shirt. Wybór należy do przyszłej mamy!

Na rynku dostępne są różne modele koszulek nocnych przeznaczonych do karmienia. Warto je “przetestować” w sklepie, by wybrać najwygodniejszy dla siebie model np. ten z zatrzaskami albo z odsuwanym materiałem. Młodej mamie chcącej karmić piersią może przydać się także laktator. Nie jest to obowiązkowy element wyprawki do szpitala, choć w niektórych sytuacjach okazuje się bardzo przydatny.

Torba do porodu – lista dla mamy

  1. koszulka nocna do karmienia
  2. dokumenty
  3. koszulka do porodu
  4. szlafrok
  5. kapcie/klapki
  6. wkłady poporodowe
  7. majtki siateczkowe/bielizna
  8. biustonosz do karmienia
  9. wkładki laktacyjne
  10. sztućce
  11. bidon na wodę
  12. balsam do ust
  13. szampon
  14. żel do kąpieli
  15. szczotka do włosów
  16. szczoteczka do zębów
  17. pasta do zębów
  18. dwa ręczniki
  19. laktator
  20. maści na brodawki lub kompresy na piersi
  21. chusteczki higieniczne
  22. książka/gazeta
  23. termofor
  24. telefon z ładowarką
  25. coś do jedzenia i woda do picia

Torba do porodu – lista dla dziecka

  1. pieluszki
  2. krem do pupy
  3. chusteczki nawilżane
  4. otulacz/kocyk
  5. rożek
  6. czapeczka
  7. ręczniczek
  8. ubranka

Rzeczy potrzebne do szpitala do porodu są zwykle wymienione na stronie internetowej szpitala. Warto na nią zajrzeć pakując torbę do szpitala.

Czego nie pakować do torby do szpitala?

Gdy wyprawka do szpitala jest już gotowa, a u przyszłej mamy zaczyna się akcja porodowa, warto zdjąć całą biżuterię,by zostawić ją w domu, zamiast chować do szpitalnej torby. Placówki medyczne nie odpowiadają za bagaże pozostawione bez opieki, a kradzieże zdarzają niestety wszędzie. Podobnie, zamiast pełnego portfela lepiej schować sobie tylko awaryjne pieniądze na wodę lub herbatę ze szpitalnego automatu.

Zaplanuj powrót do domu

Wyprawka mamy do szpitala musi obejmować także powrót do domu. Młoda mama powinna przygotować sobie ciuchy na wyjście ze szpitala, pamiętając, że brzuch po porodzie nie będzie jeszcze płaski. Dla noworodka niezbędny będzie tymczasem krem ochronny, fotelik samochodowy oraz adekwatne do pory roku ubranko.

Czytaj też: Jak ubrać dziecko na wyjście ze szpitala?

Wyprawka do szpitala to ważny element czucia się bezpiecznie i dobrze w pierwszych dobach po porodzie. Zadbaj o wybór rzeczy, które są nie tylko praktyczne, ale także wygodne, zgodne z Twoim gustem i sprawiające, że czujesz się dobrze!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!