Kwas foliowy, a ciąża – kiedy i jak przyjmować?

osoba biorąca tabletkę

Kwas foliowy to niezbędna substancja potrzebna nie tylko do prawidłowego rozwoju płodu w czasie ciąży, ale także samego procesu zapłodnieniu.

Niestety ludzki organizm nie jest w stanie samoczynnie wytwarzać kwasu foliowego. Z tego powodu wymagana jest jego suplementacja. Substancja ta zawiera witaminę B9, folacynę i folan. To wszystko odpowiedzialne jest za prawidłowy rozwój mózgu i rdzenia kręgowego dziecka. Z kolei jego niedobór może być przyczyną wady cewy nerwowej. Suplementacje kwasu foliowego zaleca się już kobietą, które planują zajść w ciążę. Dzienna wymagana dawka kwasu foliowego to 0,4 mg. W pierwszym trymestrze ciąży może być zwiększona do 1 mg.

Jak przyjmować kwas foliowy?

Kwas foliowy rozpuszcza się w wodzie. Jest to najważniejsza witamina dla kobiet w okresie ciąży. Można go spożywać wraz z produktami takimi jak:
szpinak,
brukselka,
sałata,
kapusta włoska,
pomarańcze,
banany.

Dużo witaminy B można znaleźć również w wątrobie. Niestety bogata jest także w witaminę A, która w czasie ciąży nie jest wskazana w dużych ilościach. Kwas foliowy odgrywa dużą rolę w procesie regulacji komórek, jest odpowiedzialny za prawidłowe dojrzewanie czerwonych krwinek, zwanych erytrocytami. Bez odpowiedniej ilości tej witaminy w organiźmie, może dojść do rozwoju anemii. Najważniejszą jednak rolę odgrywa w procesie tworzenia się cewy nerwowej. To zawiązki układy nerwowego rozwijającego się dziecka. Według badań ustalono, że suplementacja kwasu foliowego przed i w czasie trwania ciąży zmniejsza ryzyko pojawienia się wady cewy nerwowej nawet o 70%. Dodatkowo, zapobiega rozwijania się u kobiet raka szyjki macicy.

Kiedy i w jakich ilościach przyjmować kwas foliowy?

W jakich ilościach i kiedy przyjmować kwas foliowy? To pytanie często zadaje sobie wie kobiet. Lekarze sugerują, że kwas foliowy powinno przyjmować się do 16 stego tygodnia ciąży. W czasie trwania ciąży dzienna dawka powinna wynosić około 0,4mg. Uzasadnieniem tego jest wczesny etap ciąży i fakt, że wiele kobiet nie jest świadomych swojego stanu w pierwszych trzech tygodniach. Warto zadbać, by przyjmować systematycznie kwas foliowy w podanych ilościach. Jeżeli przyjmuje się większe ilości, nie ma co się przejmowa., Ludzki organizm doskonale radzi sobie z nadmiarem kwasu foliowego wydalając go z organizmu. Największym problemem są niedobory tej substancji. Polska zajmuje niestety niechlubne, wysokie miejsce z dziećmi urodzonymi z wadami cewy nerwowej na świecie. Jest to 1 przypadek na 1000, a wszystko to spowodowane jest niedoborem kwasu foliowego.


Czy można przyjmować większe ilości kwasu foliowego?

Są jednak sytuacje gdy przyjmowana ilość kwasu foliowego u kobiet w ciąży powinna być znacznie większa. Zalicza się do nich na przykład ciążę bliżniaczą, u kobiet powyżej 30 roku życia oraz tych palących papierosy. W takich sytuacjach zaleca się średnio 1 mg ilości kwasu foliowego. Pojawiają się sytuacje, gdzie zaleca się nawet dawkę 4mg – jest to najwyższa zalecana ilość. Powinny przyjmować ją jedynie kobety, które cierpią na padaczkę bądź w poprzednich ciążach stwierdzono u nich wady cewy nerwowej dziecka.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!