Jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą?

ciąża

Jaki jest najlepszy wiek na zostanie mamą według badań naukowców? Lekarze zawsze straszyli kobiety późnym macierzyństwem i panowało przekonanie, że najlepszym czasem na pierwszą ciążę są lata dwudzieste naszego życia. Okazuje się, że młody organizm matki nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje kiedy najlepiej zdecydować się na ciążę.

Najlepszy wiek, żeby zostać mamą

Coraz więcej kobiet decyduje się na świadome macierzyństwo, dlatego przekładają tę decyzję w czasie. Powszechnie panuje przekonanie, że po 25 roku życia płodność zaczyna powoli spadać, dlatego decyzja o ciąży powinna być podjęta w stosunkowo młodym wieku. Najlepszy wiek na macierzyństwo jednak wcale nie wiąże się z niedojrzałością i młodym latami.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii analizując wiele zdrowotnych i społecznych aspektów doszli do wniosku, że najlepszym wiekiem na bycie mamą jest czas w okolicach 34 i 35 urodzin. Jest to stosunkowo późne macierzyństwo, które jak pokazują badania może mieć wiele zalet. Kobieta po 30 ma już w pełni ukształtowany organizm, który świetnie poradzi sobie z rozwojem życia wewnątrz. Duże znaczenie ma też sytuacja ekonomiczna i zawodowa kobiety, która po kilku latach pracy jest znacznie lepsza niż osób, które dopiero zaczynają swoją karierę. Oczywiście mentalna gotowość na dziecko i ukształtowany sposób postrzegania świata ma dobry wpływ na zdolności wychowawcze. Mamy, które zbyt wcześnie musiały mierzyć się z trudami macierzyństwa częściej zmagały się z depresją poporodową.

Oczywiście, każdy przypadek i każda historia jest inna, dlatego nie ma uniwersalnego, idealnego czasu na dziecko. Niektórzy świetnie sprawdzą się w roli mamy w latach nastoletnich, inni będą decydować się na dziecko koło 40.

A kiedy wy zostałyście mami i czy to był dobry wiek na macierzyństwo?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!