Znaczenie imion – jak wybrać imię dla dziecka?

Mężczyzna obejmuje uśmiechniętą kobietę w ciąży, która trzyma telefon

Wybranie imienia dla dziecka bywa bardzo trudne! Imię powinno być przecież ładne i odpowiednio komponować się z nazwiskiem, a także nieść ze sobą jakieś przesłanie. Wielu rodziców decyduje się na imiona po dziadkach lub bliskich osobach, gdy inni kierują się aktualną modą. Warto jednak poznać znaczenia imion i cechy charakteru przypisywane noszącym je osobom. Z pomocą przychodzi tak zwana wielka księga imion!    

Księga imion, imiennik, słownik imion – co to właściwie jest?

Wielka księga imion funkcjonuje także jako imiennik, czy słownik imion. Bezwzględu na nazwę są to zbiory imion objaśniające ich pochodzenie oraz znaczenie. Zawierają zwykle informacje o zdrobnieniach, imieninach oraz cechach charakteru przypisywanych osobom noszącym dane imiona.

Znaczenie imion męskich – najpopularniejsze imiona ostatnich lat

  1. Antoni – znaczenie imienia nie jest znane. Chłopcy o tym imieniu są duszami towarzystwa, lubią się wyróżniać i zwykle mają w sobie coś „arystokratycznego”!
  2. Jan – znaczenie imienia: „Bóg jest łaskaw”. Jankowie to ludzie wierni sobie i swoim zasadom, często mają nietypowe zainteresowania i lubią kontakt z naturą.
  3. Franciszek – znacznie imienia: „człowiek wolny”. Franciszek pozornie jest pewny siebie i bardzo zdecydowany, ale często miewa wątpliwości. Jest również precyzyjny i uparty. 
  4. Wojciech – znaczenie imienia: „wojak przynoszący pociechę”. Oosby o tym imieniu są praktyczne i pewne siebie, ale często nieufne. 
  5. Karol – znaczenie imienia: „mąż/chłop/król”. Karol to mężczyzna, który wytycza sobie cele i do nich dąży. To zwykle osoby przebojowe, ale jednak trochę chłodne w relacjach z innymi.

Znaczenie imion żeńskich – najpoularniejsze imiona dla dziewczynek

  1. Zofia – znaczenie imienia: „mądrość”. Zofia to dziewczyna, która jest bardzo niezależna. Zwykle jednak potrafi się świetnie realizować jako matka!
  2. Zuzanna – imię wywodzące się z hebrajskiego słowa „lilia”. Dziewczynki o tym imieniu nie lubi rutyny. Jej cechą charakterystyczną jest szybkie działanie. 
  3. Lena – imię powstałe ze zdrobnienia imion Helena i Magdalena. Leny bywają kapryśne i niezależne. Mają jednak liczne talenty artystyczne. 
  4. Amelia- znaczenie imienia tłumaczone jest jako „pracowita gospodyni”. Amelia to kobieta, która prawie nigdy nie narzeka, jest lubiana i taktowna. 
  5. Hanna – imię pochodzące z języka hebrajskiego oznaczające osobę pełną łaski. Dziewczyny noszące imię Hanna są szlachetne i łagodne. 
Jakie imię dla dziecka wybrać?

Pochodzenie imion – skąd wywodzą się różne imiona?

Etymologia imion jest bardzo różna. Nadawane obecnie imiona mają pochodzenie zarówno słowiańskie, jak i starogermańskie, skandynawskie, czy nawet perskie. Co jakiś czas pojawiają się określone „mody”, powodujące wzrost imion z danej kategorii. Obecnie rodzice najczęściej sięgają po zapomniane we wcześniejszych latach klasyczne imiona jak Franciszek, Antoni, Florian, Zofia, czy Stefania.

Jak wybrać imię?

Wybierając imię kierować się warto kilkoma zasadami. Ważne jest nie tylko pochodzenie imion, czy ich znaczenie. 

  1. Należy unikać przemijających trendów np. imion związanych z popularnym serialem. 
  2. Rozważyć potencjalne zdrobnienia i „ksywki”, jakie może otrzymać dziecko od rówieśników.
  3. Dopasować je do miejsca zamieszkania, własnej kultury i tradycji. 
  4. Nie warto skreślać „klasycznych” imion. 
  5. Sprawdzić, jakie będą inicjały dziecka. 
  6. Sprawdzić głośno brzmienie imienia (imion) i nazwiska. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!