Wymioty u niemowląt: dlaczego noworodek wymiotuje?

dziecko

Wymioty u niemowląt mogą być oznaką wielu problemów. Zanim jednak spanikujesz, gdy noworodek „zwymiotował” dowiedz się, jak odróżnić wymioty u niemowląt od ulewania i sprawdź, czy postępujesz odpowiednio podczas karmienia i przygotowywania posiłków. 

Wymioty u niemowląt? Wymiotowanie, a ulewanie. Poznaj różnice!

Ulewanie, a wymiotowanie u niemowlaka to dwie różne sprawy. Ulewanie jest naturalnym zjawiskiem i zdarza się u wielu dzieci albo po każdym karmieniu, albo co jakiś czas. Ulewanie nazywane bywa także refluksem żołądkowo-przełykowym i występuje, gdy pierścień mięśnia w górnym końcu żołądka nie zamyka się prawidłowo. Problem zwykle maleje z wiekiem. 

Wymioty są bardziej obfite niż ulewanie. Ich objętość jest zwykle większa niż kilka małych łyżeczek pokarmu.  Dodatkowo charakteryzują się pracą mięśni brzucha. Wymioty mają też zwykle kwaśny i nieprzyjemny zapach.

Ulewanie – jak pomóc dziecku?

  1. Należy zmniejszyć porcje jedzenia podawanego butelką lub zastosować częstsze, ale krótsze karmienie piersią. 
  2. Odpowiednio dobierać należy także rozmiar smoczka butelki. Zbyt duży powoduje, że mleko przepływa zbyt szybko, natomiast za mały powoduje, że dziecko połyka dużo powietrza.
  3. Czasy karmienia powinien być czasem spokoju i ciszy. 
  4. Należy uważać na ciasne pieluszki, które wywierają nacisk na brzuch. 
  5. Nie  wolno także wywierać innego nacisku na brzuch dziecka.
  6. Warto nosić dziecko pionowo po każdym karmieniu.

Dlaczego niemowlę wymiotuje? Przyczyny wymiotów u najmłodszych dzieci.

Wymioty mogą być oznaką infekcji wirusowej, reakcji na spożyty produkt lub innym problemem żołądkowo-jelitowym. Mogą być jednak także zupełnie niezwiązane z przewodem pokarmowym. Wymioty są bowiem niespecyficznym objawem i pojawiają się także podczas problemów neurologicznych, hormonalnych lub behawioralnych. 

W pierwszych miesiącach życia częstą przyczyną wymiotów są jednak infekcje wywoływane głównie przez wirusy. Czasami przyczyną bywają także bakterie, a nawet pasożyty. Takie zakażenie może przebiegać łącznie z gorączką, biegunką i bólami brzucha. Wśród wirusów główną rolę odgrywają rotawirusy, które obecnie stają się coraz rzadsze ze względu na dostępność szczepionki. Inne typy wirusów powodujących wymioty to: norowirusy, enterowirusy i adenowirusy.

Zdarza się także, że wymioty u niemowląt są objawem infekcji poza przewodem pokarmowym! Pojawiają się m.in. podczas infekcji układu oddechowego, dróg moczowych lub ucha środkowego.

Kolejnym powodem są alergie i nietolerację pokarmowe. Najczęstsze alergeny to mleko, jajka, pszenica, orzechy,soja, ryby i skorupiaki. Dziecko mające alergię, może mieć także inne objawy. Należą do nich biegunka, obrzęki lub świąd, a także obecność krwi w kale. 

Dlaczego dziecko wymiotuje po jedzeniu i jak to zmienić?

Na szczęście dla młodych rodziców znaczna część wymiotów pojawiających się u niemowląt nie ma przyczyn chorobowych. Najczęstszą przyczyną wymiotów u małych dzieci są bowiem różnego typu błędy żywieniowe. Przyjrzeć trzeba się m.in. porcjom oraz sposobom przygotowywania posiłków.

Refluks żołądkowo-jelitowy uznawany jest za normalne zjawisko w wieku niemowlęcym. Szacuje się, że 50-70% niemowląt ulewa i wymiotuje między drugim, a ósmym miesiącem życia. U rocznych maluchów procent ten zmniejsza się już zaledwie do 5%. Leczenia wymagają jedynie maluchy, u których pojawiają się dodatkowe objawy np. kaszel, świszczący oddech, niepokój, czy zaburzenia rozwoju fizycznego i przyrostów masy ciała.  

Przeanalizowanie wraz z lekarzem sposobu karmienia, postępowania z dzieckiem po karmieniu oraz sposobu przygotowywania pokarmów w wielu przypadkach pozwala na znalezienie przyczyny i umożliwia wprowadzenie zmian poprawiających komfort dziecka i jego przewodu pokarmowego.

Jeśli noworodek wymiotuje po karmieniu piesią, można spróbować częstszych, ale krótszych karmień oraz ewentualnej diety eliminacyjnej zastosowanej przez matkę w celu potwierdzenia lub wykluczenia alergii. Takie kroki powinny być podjęte jedynie po konsultacji z gastrologiem lub alergologiem. Jeśli noworodek wymiotuje po mleku modyfikowanym,a zaistniało podejrzenie alergii lekarz zalecić może specjalne mieszanki mlekozastępcze dla alergików.

Według doniesień naukowych tylko w 5% przypadków niemowlę wymiotuje po jedzeniu z przyczyn somatycznych. 

Gdy niemowlę zwymiotuje… Postępowanie!

Mamy karmiące piersią powinny zwiększyć częstość karmienia, ale ograniczyć jednorazowy czas dziecka przy piersi. W przypadku mleka modyfikowanego warto zaoferować dziecku także przegotowaną wodę do picia. Soki owocowe lub napoje gazowane nie są w tym czasie wskazane, gdyż mogą nasilać wymioty.

Powtarzające się wymioty mogą doprowadzać do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej. Podejrzewając ryzyko odwodnienia, można sięgnąć po doustny roztwór nawadniający. Jest to specjalny rodzaj napoju, który pomaga uzupełnić cukry, sole lub minerały, które dziecko utraciło w wyniku wymiotów. Przed ich podaniem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, który dobierze odpowiedni typ preparatu.

Czytaj też : Niemowlę non stop chce być przy piersi.

Niemowlę wymiotuje. Kiedy do szpitala?

Gdy niemowlę zwymiotuje, nie trzeba wpadać w panikę. W kilku przypadkach niezbędny jest jednak szybki kontakt z lekarzem. Dotyczy to przypadków, gdy wymioty u niemowląt wydają się zbyt obfite, występuje w nich zielona żółć lub krew, a także wtedy, kiedy towarzyszy im biegunka.

Wizyta u lekarza konieczna jest także, jeśli noworodek wykazuje cechy odwodnienia: 

  • suchość w ustach, 
  • mniej niż sześć mokrych pieluszek dziennie, 
  • zapadnięte oczy, 
  • zapadnięte ciemiączko,
  • sucha skóra.

Wszelkie obawy należy zawsze skonsultować z pediatrą lub gastrologiem!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!