Test ciążowy-czy może się mylić?

Uśmiechnięta kobieta trzymająca test ciążowy

Czy test ciążowy może się mylić- to pytanie kłębi się w umysłach kobiet kupujących test ciążowy i chcących sprawdzić, czy w ich łonie pojawiło się i rozwija nowe życie. Wiarygodność testu ciążowego producenci szacują na 99%, ale wymieniają tutaj warunki konieczne, które muszą zajść aby test ciążowy pokazał prawdę. 

Termin przeprowadzenia testu

Test ciążowy może kłamać w sytuacji gdy wykonamy go za wcześnie. Od razu po współżyciu lub kilka godzin po. Aby test ciążowy wykrył ciąże należy wykonać go najlepiej 10 dni po odbytym stosunku seksualnym chociaż po 7 dniach test również powinien wykryć ciążę. Test najlepiej przeprowadzić w dniu menstruacji, lub po terminie spodziewanej miesiączki. 

Pora dnia przeprowadzania testu

W jaki sposób testy ciążowe wykrywają ciążę? Testy wykrywają obecność w moczu gonadotropiny kosmówkowej czyli hCG, bądź jej brak. Testy ciążowe mają różną czułość. Najlepszą porą dnia na przeprowadzenie testu jest początek dnia. Rankiem stężenie hormonu beta-hCG w moczu  jest najwyższe. Przeprowadzając test popołudniu lub wieczorem test ciążowy może nie wykryć ciąży. W tej sytuacji test ciążowy może pokazać wynik negatywny mimo, że doszło do zapłodnienia. Nie zaleca się również picia dużej ilości płynów przed wykonaniem testu ponieważ może on rozrzedzić hCG i dawać mylne, fałszywe wyniki.

Negatywny test, a jednak ciąża?

Test może więc wyjść negatywny gdy zostanie przeprowadzony na zbyt wczesnym etapie ciąży lub o nieodpowiedniej porze dnia gdy od momentu zapłodnienia nie upłynęło wspomniane 7 dni. Wtedy test ciążowy może się mylić. Kobieta chcąc potwierdzić czy jest w stanie błogosławionym oprócz testów możliwych do wykonania w domu- płytkowego, strumieniowego, paskowego lub cyfrowego (pokazuje słownie czy kobieta jest w ciąży czy też nie), może wykonać test laboratoryjny. Test z krwi lub z moczu również badający poziom hCG gonadotropina kosmówkowa. 

Rodzaje testów ciążowych

Test płytkowy to jeden z testów, które kobiety wykonują najczęściej. Za pomocą dołączonej do zestawu pipety, w jednym z okienek na teście umieszcza się kilka kropel moczu. W drugim okienku, po 5 min., można zaobserwować wynik testu ciążowego-pozytywny, gdy pojawiają się dwie kreski- kontrolna i testowa, negatywny w przypadku jednej kreski. Tak samo odczytuje się wynik po wykonaniu testu ciążowego strumieniowego jak i paskowego, jednak sposób przeprowadzenia jest zgoła inny. Specjalnie przeznaczoną do tego celu końcówkę testu strumieniowego umieszcza się pod strumieniem moczu min na 5 sekund. Jeżeli nie jest to możliwe, mocz pobiera się do czystego pojemnika i umieszcza w nim test. Następnie zamykamy test i umieszczamy go poziomo na powierzchni. W tym przypadku również po 5 min można odczytać wynik testu. Nie powinno się jednak odczytywać wyniku po upłynięciu 10min. 

Pozytywny test ciążowy czy może się mylić?

Co w sytuacji gdy jedna z linii na teście ciążowym jest wyraźnie słabsza? Czy test może wyjść negatywny mimo ciąży? Test ciążowy może się pomylić, ale jest to sytuacja bardzo rzadka. Najczęściej testy mylą się w drugą stronę. Pokazują  negatywny wynik pomimo tego, że kobieta jest przy nadziei. Jaśniejszy kolor linii na teście oznacza po prostu, że jesteśmy na wczesnym etapie ciąży lub test ciążowy nie jest aż tak czuły, na niskie stężenie hCG w organizmie kobiety.  

Wiarygodność testu ciążowego podczas okresu

Test ciążowy można wykonać podczas miesiączki i powinien pokazać wiarygodny wynik. Okres u miesiączkującej nie ma wpływu na obecność hormonu hCG w ciele kobiety. Czasami zdarza sie, że kobieta pomimo, że jest w ciąży to ma plamienie i jeżeli czuje, że może być w ciąży powinna to sprawdzić za pomocą testu ciążowego. 

Przeterminowany test ciążowy

Test ciążowy, którego termin ważności minął może pokazywać błędne wynik. Test pokazujący brak ciąży w przypadku zajścia w ciążę lub wynik pozytywny nawet wtedy, gdy w ciąży nie jesteś. Aby uniknąć takiej sytuacji najlepiej kupić nowy test i wykonać go zgodnie z poleceniami z instrukcji.

Test pozytywny- POMYŁKA

Pozytywny wynik testu ciążowego oprócz ciąży może również pojawić się w sytuacji gdy test wykonuje osoba z problemami zdrowotnymi lub spożywająca leki. Do takich, które mogą fałszować wynik testu ciążowego można zaliczyć leki:

  • przeciwpsychotyczne,
  • psychotropowe,
  • przeciwhistaminowe,
  • przeciwkonwulsyjne,
  • przeciwbólowe o silnym działaniu,
  • wspomagające płodność,
  • nasenne,
  • w formie zastrzyków hormonalnych.

Chorobami, które powodują zwiększenie ilości hCG w organizmie kobiety są torbiele na jajnikach, lub guzy zarówno te łagodne jak i złośliwe. Nie należy więc ignorować niepokojących objawów: krwawienia, skrócenia bądź wydłużenia cyklu menstruacyjnego, bóle podbrzusza. Wysoka ilość hormonu hCG u kobiety może oznaczać ciążę zawansowaną lub mnogą zaś niewielka ilość hormonu hCG pojawia się również po poronieniu lub w ciąży pozamacicznej. 

Błędny test ciążowy?

Co ciekawe u mężczyzn test ciążowy również może pokazać pozytywny wynik. Okazuje się, że przy raku jadra u mężczyzny wzrasta poziom hormonu hCG w organizmie. Wykonując test ciążowy mężczyzna uzyska wynik potwierdzający, ale nie ciążę, a poważną chorobę nowotworową. 

Test może pokazać wynik pozytywny, negatywny lub może zostać wykonany nieprawidłowo. Za wszystkie pary starające się o dziecko trzymamy kciuki. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!