Znaczenie imion męskich – jak wybrać imię?

Dziecko ubrane w szary strój z czapeczką trzyma się za nóżkę i wskazuję palcem

Wybranie imienia dla dziecka bywa bardzo trudne! Imię powinno być ładne i odpowiednio komponować się z nazwiskiem, a także nieść ze sobą jakieś przesłanie. Imiona męskie mogą być nadawane po dziadkach lub bliskich osobach bądź być podyktowane aktualną modą. Czym najlepiej kierować się wybierając imię dla chłopca? Na początek warto poznać znaczenia imion i cechy charakteru przypisywane noszącym je chłopcom!

Imiona męskie na M” – czego przyszli rodzice poszukują w internecie?

Wyszukiwarki internetowe pokazują, że rodzice chłopców często wpisują hasła typu: „imiona męskie na M” lub „imiona męskie na U”. Z pomocą przychodzi im zwykle księga imion męskich lub inaczej imiennik. W ogólnym ujęciu jest to lista imion męskich z załączonymi informacjami dotyczącymi dat imienin, znaczenia oraz pochodzenia imienia, możliwościami zdrobnień, czy przykładami słynnych postaci noszących te właśnie imiona męskie.

Najpopularniejsze imiona męskie

1. Antoni – znaczenie imienia nie jest znane. Chłopcy o tym imieniu są duszami towarzystwa, lubią się wyróżniać i zwykle mają w sobie coś „arystokratycznego”!

2. Jan – imę dla chłopca znaczące: „Bóg jest łaskaw”. Jankowie to ludzie wierni sobie i swoim zasadom, często mają nietypowe zainteresowania i lubią kontakt z naturą.

3. Franciszek – to imię męske oznacza: „człowiek wolny”. Franciszek pozornie jest pewny siebie i bardzo zdecydowany, ale często miewa wątpliwości. Jest również precyzyjny i uparty.

4. Wojciech – znaczenie imienia: „wojak przynoszący pociechę”. Osoby o tym imieniu są praktyczne i pewne siebie, ale często nieufne.

5. Karol – znaczenie imienia: „mąż/chłop/król”. Karol to mężczyzna, który wytycza sobie cele i do nich dąży. To zwykle osoby przebojowe, ale jednak trochę chłodne w relacjach z innymi.

6. Stanisław – imię dla chłopca, oznaczające „stać się sławnym”! Stasie to chłopaki pracowite, konsekwentne i zaradne.

7. Adam – „stworzony przez Boga”, „pierwszy człowiek” lub „mój ojciec” to najczęściej powtarzające się znaczenia imienia Adam. Mężczyźni o tym imieniu są często poważni, zdyscyplinowani, a nawet konserwatywni.

8. Leon – to inaczej „lew”, czyli mężczyzna odważny i silny. Leon potrafi być bardzo wesoły i otwarty, choć jednocześnie często nie umie wykorzystać drzemiącego w nim potencjału.

9. Krzysztof – to aktywny i towarzyski mężczyzna. To imię męskie pochodzi z języka greckiego i oznacza „wyznającego Chrystusa”.

10. Michał – imię dla chłopca oznaczające „podobny do Boga” lub „któż jest jak Bóg?”. Michały to osoby dumne i ambitne, ale łatwo zamykające się w sobie.

Znaczenie imion męskich – jak wybrać imię dla chłopca?

Imiona dla chłopców powinny być przemyślane! Wybór pod wpływem przemijających trendów może okazać się poważnym błędem. Przyszli rodzice muszą rozważyć także kwestię zdrobnień i pseudonimów, jakie mogą nadać chłopcu koledzy, a także sprawdzić inicjały i brzmienie pełnego imienia i nazwiska.

Polskie imiona męskie

W ciągu ostatnich kilku lat obserwuje się powrót do klasycznych, polskich imion męskich. Powtarzające się na porodówkach imiona dla chłopców to:

  • Stanisław,
  • Wojciech,
  • Kazimierz,
  • Władysław,
  • Czesław,
  • Gniewosz.

Po urodzeniu dziecka należy wybrać się do urzędu stanu cywilnego i zarejestrować nowego obywatela podają jego imię! Młodzi rodzice mają na to 21 dni, a według przepisów imię chłopca zmienić można do 6 miesiąca życia bez podania ważnego uzasadnienia.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!