Znaczenie imion żeńskich – jak wybrać imię?

maseczka z ogórków dla dziecka

Jednym z najważniejszych wyborów przed jakimi stoją przyszli rodzice, jest wybór imienia dla ich dziecka. Pary spodziewające się dziewczynki wymieniają sobie różne damskie imiona. Pomocna może być internetowa lista imion żeńskich lub księga imion żeńskich, która odkrywa pochodzenie oraz znaczenie poszczególnych imion.

Księga imion żeńskich

Księga imion żeńskich lub inaczej imiennik to po prostu lista imion żeńskich zawierająca dodatkowe informacje o datach imienin, znaczeniu imienia, jego pochodzeniu oraz cechach przypisywanych noszącym je osobom. Znaczenie imion żeńskich jest bardzo różne, tak samo, jak ich pochodzenie.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek

Co jakiś czas pojawiają się konkretne mody na imiona dla dziewczynek. Jeszcze kilka lat temu dominowały Oliwie oraz Majki, by z czasem ustąpić pola Zuzanną oraz Zosią. Obecnie na liście najpopularniejszych imion żeńskich znajdują się:

1. Zofia – znaczenie imienia Zofia to „mądrość”. Zofia to dziewczyna, która jest bardzo niezależna. Zwykle jednak potrafi się świetnie realizować jako matka!

2. Zuzanna – imię wywodzące się z hebrajskiego słowa „lilia”. Dziewczynki o tym imieniu nie lubi

rutyny. Jej cechą charakterystyczną jest szybkie działanie.

3. Lena – imię dla dziewczynki powstałe ze zdrobnienia imion Helena i Magdalena. Leny bywają kapryśne I niezależne. Mają jednak liczne talenty artystyczne.

4. Amelia– znaczenie imienia Amelia tłumaczone jest jako „pracowita gospodyni”. Amelia to kobieta, która prawie nigdy nie narzeka, jest lubiana i taktowna.

5. Hanna – imię pochodzące z języka hebrajskiego oznaczające osobę pełną łaski. Dziewczyny

noszące imię Hanna są szlachetne i łagodne.

6. Anna – imię damskie pochodzące z języka hebrajskiego. Anna oznacza “wdzięk”, a kobiety o tym imieniu są obowiązkowe, cierpliwe i samodzielne.

7. Maria – imię żeńskie pochodzące od słów oznaczających “napawać radością”. Osoby o tym imieniu są ciepłe i chętnie niosą pomoc, a jednocześnie mają skłonności do zaborczości.

8. Aleksandra – imię żeńskie oznaczające “obrońcę ludzi”. Już małe dziewczynki wykazują zdolności przywódcze oraz dużą aktywność.

9. Antonina – to imię dla dziewczynki tłumaczyć można jako “wspaniała”. Tosie są dobroduszne oraz oddane rodzinie.

10. Małgorzata – “perła” wśród imion damskich. Małgorzaty są zwykle impulsywne, ale życzliwe.

Polskie imiona żeńskie – przykłady

Wielu przyszłych rodziców chce nadać dziecku słowiańskie imię. Do najładniejszych polskich imion damskich zalicza się:

  • Dobrosława,
  • Bogna,
  • Ludomiła,
  • Milena,
  • Nawoja,
  • Sława,
  • Wisława,
  • Bożena,
  • Bronisława.

Imiona damskie – na co zwrócić uwagę podczas wyboru imienia dla dziewczynki?

Imię dla dziewczynki, tak samo, jak dla chłopca powinno być wybierane w oparciu o kilka kryteriów. Ważne jest nie tylko znaczenie imion damskich, czy ich pochodzenie. Rozważając poszczególne imiona dla dziewczynki, należy raczej unikać przemijających trendów, czyli choćby imion związanych z popularnym serialem. Przyszli rodzice powinni także rozważyć potencjalne zdrobnienia i „ksywki”, jakie może otrzymać ich córeczka od rówieśników. Mieszkając w Polsce najlepiej wybierać polskie imiona żeńskie, by dopasować je do miejsca zamieszkania, własnej kultury i tradycji. W tym kontekście nie warto skreślać „klasycznych”i dość popularnych imion. Finalnie, warto sprawdzić, jakie będą inicjały dziecka oraz brzmienie imienia (imion) i nazwiska.

Młodzi rodzice w ciągu 21 dni od urodzenia dziecka muszą zarejestrować je w Urzędzie Stanu Cywilnego, podając wybrane imię dla dziewczynki. Polskie prawo zakłada jednak możliwość zmiany imienia dziewczynki lub chłopca przed ukończeniem 6 miesiąca życia malucha bez podania ważnego uzasadnienia.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!