Trzeci miesiąc ciąży - Młoda Mamo
trzeci miesiąc ciąży

Trzeci miesiąc ciąży

Od 9 do 13 tygodnia ciąży, czyli w trzecim miesiącu, zarodek podlega dalszej organogenezie, a forma jego ciała przybiera ludzki kształt. 

Dziecko w 3 miesiącu ciąży

Płód posiada maleńkie rączki i nóżki, którymi uczy się poruszać. Tworzą się powieki, a pod nimi narząd wzroku. Następuje perforacja błony łączącej paluszki,  na ich swobodnych szczytach niebawem pojawią się miniaturowe paznokcie. Malec ma już uszy, oczy i nos, a nawet marszczy czoło- aktywne są już mięśnie twarzy. Coraz więcej narządów jest  gotowych do pracy. Powstają zewnętrzne narządy płciowe. Żeński płód wytwarza już własne komórki jajowe.

Jak zmienia się ciało w 3 miesiącu ciąży?

W 12 tygodniu ciąży macica zaczyna wykraczać poza miednicę, powiększając się dalej zbliża się do przedniej ściany jamy brzusznej, przesuwa na bok jelita, by następnie podejść niemalże w okolice wątroby, napierając przy tym na przeponę. Właśnie to powiększanie rozmiarów macicy oraz przepychanie narządów staje się przyczyną częstego oddawania moczu, duszności i bólu w podbrzuszu. Twój brzuszek zaokrągla się, a rozciągana ściana macicy traci na grubości. 

Na nogach mogą wystąpić zmiany naczyniowe, takie jak pajączki, czy żylaki. Dobrze jest wszystkie niepokojące objawy skonsultować ze specjalistą z danej dziedziny. 

Ciążowe objawy – wahania nastrojów

Zwykle na końcu pierwszego trymestru ciężarne odczuwają przypływ pozytywnej energii. Wpierw jednak od 9 do około 11 tygodnia uskarżają się na złe samopoczucie. 

Badania w trzecim miesiącu ciąży

To dobry czas, by wykonać badanie USG genetyczne, które pomaga wykryć choroby genetyczne i wady wrodzone. Pod koniec pierwszego trymestru możesz  też odetchnąć, etap największego zagrożenia ciąży masz już za sobą.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!
Sklep z tapetami Tapety.org