Drugi miesiąc ciąży - Młoda Mamo
drugi miesiąc ciąży

Drugi miesiąc ciąży

Twój brzuch wygląda jeszcze całkiem zwyczajnie, miesiączka jednak już nie przychodzi. Zwykle większość  mam właśnie w drugim miesiącu ciąży dowiaduje się o jej istnieniu. W tym miesiącu samopoczucie brzemiennych może się  znacznie obniżyć.

Co dzieje się w 2 miesiącu ciąży?

Od 5 do 9 tygodnia ciąży w twoim brzuchu zachodzić będą nieustanne podziały komórkowe oraz syntezowanych będzie wiele hormonów. Twoja macica stanie się istnym placem budowy. Dlatego koniecznie należy wybrać się na badania ginekologiczne.

Badania w 2 miesiącu ciąży 

Należy wykonać badanie USG. Badanie to wykorzystuje ultradźwięki do monitorowania przebiegu ciąży. Metoda ta jest bezpieczna i bezbolesna. Potwierdza ona samo istnienie ciąży, a także określa położenie oraz wiek płodu i łożyska.  Umożliwia również wykrycie różnych nieprawidłowości.

Około 7 tygodnia ciąży po raz pierwszy można usłyszeć bicie serca dziecka. Rurkowate struktura stopniowo rozwijała komory, by 22 dnia od poczęcia serce mogło rozpocząć pracę.

Rozwój dziecka w 2 miesiącu ciąży

W szóstym tygodniu kształtują się nerki, mięśnie, śledziona, trzustka, płuca, jelita, układ kostny. Pojawiają się zawiązki rączek i nóżek, następnie małe paluszki.

Zarodek rośnie w tempie 1mm na dobę, zbliża się do ludzkich kształtów. W 9 tygodniu twój 2-centymetrowy skarb zyskuje wrażliwość na dotyk. Dobrze jest w tym czasie głaskać się po brzuchu, lub rozkoszować się  bliskością cielesną z partnerem.

Rozwijająca się w Tobie istota  posiada już swój mózg, serce oraz rurkę, z której powstanie przewód pokarmowy.

drugi miesiąc ciąży

Jak złagodzić ciążowe dolegliwości?

Ten miesiąc może być dla ciebie wyjątkowo ciężki z uwagi na emocje oraz nasilone mdłości i wymioty. Dlatego warto stosować różne techniki relaksacyjne, w tym zrównoważoną aktywność fizyczną. 

Czytaj też: Co na zgagę w ciąży – domowe sposoby

Pamiętaj by pić dużo wody, unikać kawy, soków z kartonów, gazowanych napojów oraz alkoholu. Nie wzbraniaj się przed spożywaniem warzyw i owoców. Unikaj natomiast potraw tłustych, smażonych, ciężkostrawnych i ostro doprawionych. Zadbaj od samego początku o jamę ustną i zęby, gdyż ich stan może ulec znacznej zmianie, a to może wywrzeć negatywny wpływ na przebieg ciąży.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!
Sklep z tapetami Tapety.org