Czwarty miesiąc ciąży - Młoda Mamo
Czwarty miesiąc ciąży

Czwarty miesiąc ciąży

W końcu dotarłaś do czwartego miesiąca, czyli do początku drugiego trymestru. Okres ten trwa do około 18 tygodnia ciąży i uznawany jest jest przez brzemienne panie za jeden z lepszych miesięcy w czasie trwania ciąży. Przestają już Tobie dokuczać wcześniejsze dolegliwości, takie jak mdłości, częstomocz czy silny  ból piersi, a przynajmniej zmniejsza się ich intensywność.

Płeć dziecka

W tym czasie jeśli bobas odpowiednio ułożył się w twoim brzuchu, tak by widoczne były jego narządy płciowe, za pomocą badania USG można już zidentyfikować jego płeć. Badanie rozpoznania płci najlepiej jest przeprowadzić około 20 tygodnia.

Jak rozwija się dziecko w brzuchu mamy?

Płód posiada już dobrze zorganizowane kończyny, co na pewno niebawem odczujesz.  Kopiąc i wiercąc się wywoła wrażenie fruwających motyli w twoim brzuchu.  Rozwija się jego aparat słuchowy, a dzięki niemu zdolność odbierania bodźców dźwiękowych. Na główce rosną pierwsze włosy, na buzi pojawiają się coraz to nowe grymasy.
Maluch trenuje oddawanie moczu, nerki rozpoczęły właśnie filtracje. Dzielnie porusza również klatką piersiową, to jego pierwsze próby oddychania.

Dolegliwości w 4 miesiącu ciąży

Prawdopodobnie napady głodu będą w tym miesiącu silniejsze niż w poprzednich. Skóra ulegnie zmianie, będzie swędzieć, mogą pojawić się rozstępy. Pamiętaj o zdrowej diecie oraz rozsądnej ilości ruchu. Aktywność fizyczna powinna być odpowiednio dobrana do twojej kondycji i stanu zdrowia. Stosuj nietoksyczne kosmetyki do pielęgnacji skóry, możesz
też smarować skórę naturalnymi olejami.

Pod koniec tygodnia 18 dziecko mierzy 14 cm i waży już około 150 gram.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!
Sklep z tapetami Tapety.org