Ile tygodni trwa ciąża? Od kiedy liczy się początek ciąży?

kobieta w ciąży

W książce od biologii najczęściej przeczytasz, że ciąża człowieka trwa 9 miesięcy, jednak zachodząc w ciąże musisz się przyzwyczaić, że częściej operuje się tygodniami ciąży, aby ustalić wiek i rozwój dziecka oraz termin porodu. Prawidłowa, donoszona ciąża trwa zazwyczaj 38-40 tygodni, ale są mamy, które swoje dziecko na świat wydają w 42 tygodniu ciąży. 

Od kiedy liczy się początek ciąży? 

Za punkt odniesienia w początku ciąży uważa się datę ostatniej miesiączki. To ważna data, o którą będziesz często pytana przez personel medyczny, dlatego warto ją zapisać lub zapamiętać. Od tej daty liczone jest 40 tygodni i jest to spodziewany termin porodu. Przyjęło się w medycynie liczyć, że ciąża trwa 10 cykli po 28 dni, co daje 280 dni ciąży. Musimy pamiętać, że ciężko oszacować dokładną datę zapłodnienia, dlatego termin porodu może nas zaskoczyć i musimy być przygotowani na poród już na około miesiąc przed wyznaczonym przez ginekologa terminem. 

Prawidłowo donoszona ciąża jest zakończona porodem między 38 a 40 tygodniem ciąży. Poród przed zakończeniem tego terminu jest przedwczesny, a dziecko urodzone w tym czasie to wcześniakiem. Ciąża, która trwa ponad 40 tygodni to ciąża przenoszona (po terminie), często potrzebna jest ingerencja medyczna, aby poród wywołać. 

Ile trwa ciąża od zapłodnienia? 

Za początek ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki, mimo tego że w tym czasie kobieta nie mogła być jeszcze w ciąży i zapłodnienie nastąpiło przy kolejnej owulacji. Skąd więc taka kontrowersyjna data? Wymyślił ją i zaaplikował w świat ginekologiczny niemiecki położnik Franz Naegele pod koniec XIX wieku. Wybrał on akurat tę datę, bo kobiety zażywaj dobrze pamiętają dzień w który dostały miesiączki w danym miesiącu. Moment zapłodnienia jest ciężko dla pary precyzyjnie określić. A znając nauki biologiczne, wiadomo, że owulacja ma miejsce na 10 dni po pierwszym dniu miesiączki. Dlatego do daty pierwszego  dnia ostatniej miesiączki ginekolodzy zazwyczaj dodają dwa tygodnie w celu ustalenia terminu porodu. Jest to przewidywany dzień porodu z daty ostatniej miesiączki.

Jak ustala się dzień porodu?

Inną, dokładniejszą metodą na ustalenie daty porodu jest badanie USG przez ginekologa. Większa część kobiet ma nieregularne cykle miesiączkowe, dlatego lepszą metodą, aby poznać datę urodzin naszego dziecka jest udanie się na wizytę do lekarza w celu badania USG. Lekarz na kolejnych badaniach, mierzy obwód brzuszka, główki, długość kości udowej w na tej podstawie określa wiek płodu. Najłatwiej jest wykonać takie pomiary na początku ciąży – w pierwszym trymestrze, później dziecko może być coraz trudniej prawidłowo zmierzyć oraz każde dziecko zaczyna rosnąć w sposób indywidualny. Badanie USG jest też bardzo ważne, aby zobaczyć czy dziecko w łonie matki rozwija się prawidłowo i nie występują poważne wady rozwojowe. 

Czas trwania ciąży- dzielony na trymestry. 

W ciąży są trzy trymestry: pierwszy trymestr trwający od około 1 do 13 tygodnia, drugi trymestr trwający od około 14 tygodnia do 27 tygodnia oraz trzeci trymestr trwający od około 28 do 40 tygodnia ( i więcej). 

Pierwszy trymestr (od 0 do 13 tygodni)

Pierwszy trymestr jest najważniejszy dla rozwoju Twojego dziecka. W tym okresie rozwija się struktura kostna i układy narządów wewnętrznych Twojego dziecka. Większość poronień i wad wrodzonych występuje niestety w tym okresie. Ale kiedy pierwszy trymestr się zakończy pomyślnie możliwość poronienia spada o 70%.

Twoje ciało również przechodzi poważne zmiany w pierwszym trymestrze. Zmiany te często powodują różne objawy, w tym nudności, zmęczenie, tkliwość piersi i częste oddawanie moczu. Chociaż są to częste objawy ciąży, każda kobieta może mieć indywidualne odczucia i doświadczenia. 

Drugi trymestr (14 do 26 tygodni)

Drugi trymestr ciąży często nazywamy „złotym okresem”, ponieważ wiele przykrych objawów wczesnej ciąży znika. W drugim trymestrze prawdopodobnie wystąpią zmniejszone nudności, lepsza jakość i długość snu i zwiększony poziom energii. Możesz jednak doświadczyć zupełnie nowego zestawu objawów, takich jak ból pleców, ból brzucha, skurcze nóg, zaparcia i zgaga.

Gdzieś między 16 a 20 tygodniem możesz poczuć pierwsze ruchy dziecka w twoich brzuchu.

Trzeci trymestr (27 do 40 tygodni)

Dotarłaś do ostatniej fazy ciąży i prawdopodobnie jesteś bardzo podekscytowana i niespokojna narodzinami dziecka. Niektóre z objawów fizycznych, których możesz doświadczyć w tym okresie, obejmują duszność, hemoroidy, nietrzymanie moczu, żylaki i problemy ze snem. Wiele z tych objawów wynika ze zwiększenia rozmiaru macicy, która rozszerza się i naciska na pozostałe narządy wewnętrzne. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!