Suchość pochwy po porodzie. Co stosować i jak radzić sobie z bólem?

Suchość pochwy w ciąży oraz po porodzie to jedne z dolegliwości dotykających młodą mamę. Odpowiadają za nie zmiany hormonalne, zwłaszcza wydzielanych estrogenów. Intensywność objawów zależy od tego, z jak dużymi wahaniami mamy do czynienia – suchości może bowiem towarzyszyć pieczenie, świąd, zwiększone ryzyko infekcji, a także dyspareunia. 

Należy pamiętać, że nie jest to powód do wstydu i dotyka on wiele kobiet. Pacjentki niejednokrotnie nie chcą bowiem rozmawiać o problemie niedostatecznego nawilżenia pochwy nawet ze swoimi lekarzami. Warto wiedzieć, że problem ten nie szokuje ginekologów, a ponadto istnieje wiele prostych sposobów na jego zażegnanie.

Jak poradzić sobie z suchością pochwy po porodzie?

Zarówno w momencie, kiedy mamy do czynienia z suchością pochwy podczas ciąży, jak i po porodzie, ważnym elementem jest odpowiednia higiena sfer intymnych, odpoczynek, a także zbilansowana dieta. Każdą dolegliwość, która pojawia się w czasie ciąży, a także po niej, należy konsultować z lekarzem ginekologiem. Warto również obserwować swoje ciało, a także zmiany, które w nim zachodzą oraz reagować, gdy pojawiają się niepokojące zmiany.

Nadmierna suchość pochwy wymaga wdrożenia odpowiednich działań. W tym celu powinnyśmy skorzystać z pomocy lekarza, który może przepisywać leki. W tym przypadku mogą to być zarówno kremy, maści stosowane miejscowo, jak i globulki dopochwowe. Warto również sięgnąć po po nawilżające środki oraz żele do higieny intymnej. Zawierają one najczęściej kwas hialuronowy lub pałeczki kwasu mlekowego. Jeżeli zakażenie zostanie zdiagnozowane przez specjalistę, zastosuje on leczenie, które jest całkowicie dla ciężarnych, a także karmiących piersią kobiet. Ponadto, aby złagodzić objawy możemy również stosować roztwór chlorowodorku benzydaminy, który ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antyseptyczne. 

Zobacz 7 Gadżetów, które ułatwią Ci karmienie piersią!

Jak radzić sobie z bólem spowodowanym suchością pochwy po porodzie?

Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć, że przez okres około 6-8 tygodni po porodzie najlepiej nie podejmować się współżycia. Możemy bowiem mieć jeszcze do czynienia z niezagojoną raną po pęknięciu lub przecięciu krocza. Zaleca się również smarowanie tych okolic maścią zawierającą witaminę A, która znacznie przyspieszy regenerację oraz ma właściwości nawilżające. W momencie, kiedy współżycie sprawiałoby ból po tym czasie, należy sprawdzić czy przyczyną nie jest blizna pozostała po nacięciu krocza. Jeżeli blizna jest wypukła oraz twarda, warto codziennie masować ją przy użyciu oliwki. Kiedy dolegliwości te utrzymają się jednak przez dłuższy okres czasu, warto skorzystać z porady ginekologa-chirurga plastycznego. Istnieje wówczas możliwość na wygładzenie blizny.

Jak walczyć z suchością pochwy w domu?

Istnieje również wiele domowych sposobów na walkę z suchością pochwy po porodzie. 

  • Zadbanie o odpowiednią higienę intymną oraz zrezygnowanie z kosmetyków, które zawierają substancje zapachowe, konserwanty, a także mają nieodpowiednie pH. 
  • Wybieranie bielizny, która zrobiona jest z materiałów naturalnych i przepuszczających powietrze – zwłaszcza bawełny. Inne tkaniny mogą bowiem zwiększać ryzyko wystąpienia wystąpienia nie tylko suchości pochwy, ale i różnych infekcji. 
  • Odpowiednie nawadnianie organizmu. W przypadku, kiedy zmagamy się z suchością pochwy po porodzie powinnyśmy wypijać co najmniej 2 litry płynów każdego dnia.
  • Dbanie o odpowiednią dietę. Jaka jest jednak odpowiednia dieta? Taka, w której znajdują się fitoestrogeny – substancje roślinne imitujące żeńskie hormony. Najwięcej znajdziemy ich w warzywach strączkowych, produktach sojowych oraz niektórych owocach. Do swojej diety warto również wprowadzić płatki owsiane siemię lniane, pestki słonecznika i dyni, gruszki, jabłka, marchew, a także dobre tłuszcze znajdujące się w olejach oraz rybach.
  • Unikanie nadmiernego stresu.
  • Zadbanie o ruch.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!