Seks w ciąży – czy jest bezpieczny dla dziecka?

łóżko

Ciąża to czas dużych zmian w życiu każdej pary. Pojawiają się nowe emocje, dużo wątpliwości, ale również ogrom ekscytacji i radości. Wielu przyszłych rodziców zastanawia się czy seks w ciąży jest bezpieczny. Jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań medycznych nie ma powodu, aby ograniczać swoje życie seksualne. Współżycie jest to znakomity sposób umocnienia więzi między partnerami i budowanie bliskiej, opartej na zaufaniu relacji. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć odnośnie uprawiania seksu w czasie ciąży. 

Seks w ciąży a bezpieczeństwo 

Wiele kobiet w obawie o bezpieczeństwo i zdrowie dziecka woli zrezygnować z seksu w czasie ciąży. Okazuje się, że w większości przypadków, te lęki są bezzasadne, bo współżycie na każdym etapie ciąży jest bezpieczne. Specjaliści z zakresu położnictwa i ginekologii nie wskazują, aby rezygnować ze współżycia profilaktycznie czy na zaś. Pary mogą zatem cieszyć się bliskością i w dalszym ciągu być aktywnymi seksualnie kochankami. 

Seks nie stanowi zagrożenia dla dziecka.

W trakcie zbliżenia pochwowego płód jest chroniony dzięki ścianom mięśni macicy. Dziecko nie odczuwa mocno ruchów i wstrząsów, bo są one niwelowane przez wody płodowe. Nawet podczas bardzo angażujących pozycji seksualnych maluch odczuwa jedynie lekkie kołysanie. Przed bakteriami znajdującymi się w pochwie chroni dziecko czop umiejscowiony w szyjce macicy. Dlatego również infekcje intymne nie są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia płodu. 

Po stosunku kobieta może odczuwać skurcze, a nawet może pojawić się delikatne plamienie, jeśli nie są silne i nie powtarzają się wówczas nie powinny wzbudzać niepokoju. Niepożądanym skutkiem są za to silny ból w czasie seksu, krwawienie lub wyciek płynu owodniowego. Wówczas należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub podjechać do najbliższego szpitala. 

Kiedy nie wolno uprawiać seksu w czasie ciąży?

Niestety są sytuacje kiedy uprawianie seksu w czasie ciąży jest niewskazane. Są to najczęściej problemy natury medycznej. Należą do nich: 

  • ciążę zagrożenie przedwczesnym porodem, 
  • plamienia w trakcie ciąży, 
  • krwawienie z pochwy, 
  • zagrożenie poronieniem, 
  • niewydolność szyjki macicy, 
  • zakażenie chorobą przenoszoną drogą płciową, 
  • sączenie się płynu owodniowego, 
  • przy ciążach mnogich. 

W tych przypadkach zaprzestanie aktywności seksualnej w czasie ciąży jest jednym ze środków ostrożności. Stosunek przy ciążach wysokiego ryzyka mógłby wywołać przedwczesne skurcze, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zbyt wczesnego porodu. Jeśli nie masz pewności czy możesz uprawiać seks w będąc w ciąży warto porozmawiać na ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym. 

W którym trymestrze ciąży rośnie ochota na seks?

  • Pierwszy trymestr ciąży. Niektóre kobiety już w pierwszych tygodniach ciąży czują wzrost libido. Może być to związane z powiększeniem się piersi i atrakcyjniejszym wyglądem oraz zmianami hormonalnymi. Jest grupa przyszłych mam dla których I trymestr ciąży jest ciężkim czasem. Mdłości, wymioty, wahania nastrojów, senność i brak energii nie są czynnikami zachęcającymi do zbliżeń. U pozostałych dziewczyn libido będzie utrzymywać się na podobnym poziomie, jak przed ciążą i nie odczują one znaczących zmian na tym polu. 
  • Drugi trymestr ciąży. To czas kiedy większość kobiet czuje się najlepiej, wraca energia, pozytywne myślenie oraz często podwyższa się poziom ochoty na zbliżenia seksualne. Ciążowy brzuch jest zarysowany, jednak wciąż pozwala kobiecie na swobodne poruszanie się i nie przeszkadza w czasie seksu. Lepsze ukrwienie narządów płciowych może skutkować bardziej intensywnymi orgazmami. Warto wykorzystać ten czas na zbliżenia z partnerem i beztroskie spędzanie wspólnych chwil. 
  • Trzeci trymestr ciąży. Na ostatnim etapie ciąży uprawianie seksu może być nieco trudniejsze przez znacznej wielkości brzuch. Ponadto kobiety doświadczają w tym czasie wielu niesprzyjających dolegliwości, które mogą wpływać na ich poczucie atrakcyjności. Wiele pań skarży się na zaparcia, parcie na mocz, bezsenność, bóle kręgosłupa. Kochanie się w trakcie III trymestru może powodować również skurcze przepowiadające. Niektórzy uważają, że seks w okolicach terminu może spowodować nawet rozpoczęcie porodu.

Jakie pozycje seksualne są najlepsze w czasie ciąży? 

W czasie ciąży trudniej znaleźć wygodną i satysfakcjonującą pozycję seksualną. Przez rosnący brzuch, ból pleców oraz zmniejszoną pewność siebie kobiety warto poszukać nowych sposobów, aby oboje partnerzy czuli się komfortowo. Klasyczne pozycje, kiedy kobieta znajduje się na dole, a mężczyzna napiera na nią biodrami mogą być niewygodne, a nawet niebezpieczne dla dziecka. Jakie pozycje warto więc wybierać? Bezpieczniejsze będą konfigurację kiedy to partnerka będzie na górze. W ciąży można kochać się również w pozycjach od tyłu, na stojąco lub na boku. 

Sprawdź także: Brak ochoty na seks – jakie mogą być przyczyny?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!