VI tydzień życia dziecka – jak rozwija się maluch?

niemowlak

6 tydzień życia dziecka to czas w którym dziecko nabywa kolejne umiejętności i ćwiczy te, których nauczyło się wcześniej. Maluch staje się coraz bardziej ruchliwy, zmniejszają się przykurcze rączek i nóżek, a piątki nie są już ciągle zaciśnięte. Możesz zauważyć, że przebieranie dziecka staje się z każdym dniem coraz łatwiejsze. Na pewno wpływ na to ma również fakt, że każdego dnia jesteś coraz bardziej doświadczoną mamą. 

6 tygodni po porodzie – koniec połogu 

6 tygodni po narodzinach dziecka kończy się okres połogu, czyli twój organizm powoli odzyskuje siły po przebytym porodzie. Krwawienie poporodowe ustępuje, wyrównuje się poziom hormonów i znikają silne wahania nastrojów. To odpowiedni czas na udanie się na wizytę kontrolną do ginekologa. Warto porozmawiać z lekarzem o planowanym rozpoczęciu współżycia po porodzie (lekarz zazwyczaj stwierdza czy kobieta już może uprawiać seks) oraz odpowiedniej formie antykoncepcji. Warto pamiętać, że karmienie piersią nie daje pełnego zabezpieczenia przed zapłodnieniem. Choć w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka bardzo zmniejsza prawdopodobieństwo ciąży. Muszą jednak być spełnione odpowiednie warunki jak np. brak miesiączki w tym czasie, wyłączne karmienie dziecka piersią i nie używanie smoczka. Jeśli odczuwasz bóle podbrzusza, ran poporodowych lub rany po cesarskim cięciu dobrym pomysłem jest konsultacja z rehabilitantem uroginekologicznym

Jak rozwija się dziecko w VI tygodniu życia?

Dziecko które ma już ponad miesiąc z każdym dniem jest coraz bardziej sprawne fizycznie. 

  • coraz chętniej spędza czas w pozycji na brzuszku, 
  • coraz wyżej i na dłużej podnosi główkę leżąc w tej pozycji, 
  • potrafi podnosić nóżki z główką, 
  • podejmuje próby trzymania głowy w pozycji pionowej (jednak nie jest to jeszcze czas na pionizację dziecka!)
  • ma coraz lepszy wzrok, który ćwiczy skupiając wzrok na zabawce, 
  • śledzi przedmioty, które poruszają się na linii jego wzroku, 
  • zaczyna się świadomie uśmiechać, 
  • wydaje coraz więcej dźwięków, 
  • potrafi okazywać złość. 

Jak wspomagać rozwój dziecka w 6 tygodniu życia? 

Żadna zabawka, nawet najbardziej kolorowa i głośna nie zastąpi dziecku bliskiej więzi z mamą i tatą. Częste interakcje z dzieckiem, jak głaskanie go, mówienie do niego, śpiewanie czy masowanie najlepiej wpływają na jego poczucie bezpieczeństwa. Nie bój się zaspokajać potrzeb dziecka, nie słuchaj komentarzy w stylu “nie noś go, bo się przyzwyczai” niemowlę potrzebuje bliskości, gdyż nieustanny kontakt z mamą był dla niego normą przez okres prenatalny. Warto podążać za swoją intuicją i bardzo selektywnie podchodzić do wiedzy i porad przekazywanej przez mamy, ciocie czy babcie. 

Dobrym  rozwiązaniem jest trzymanie się ustalonego rytmu dnia, aby dziecko czuło spokój, a mama mogła zaplanować sobie dzień. Każdego dnia warto wyjść nawet na kilkunastominutowy spacer, ubierając dziecko adekwatnie do pogody

W 6 tygodniu życia warto powiesić nad łóżeczkiem grającą karuzelą. Najlepiej jeśli jej elementy będą kolorowe lub kontrastujące, dziecko nie widzi jeszcze jasnych i bladych barw. 

Pierwsza wizyta u pediatry 

W okolicach 6 tygodnia życia dziecka ma miejsce pierwsza wizyta u pediatry. Najczęściej związana jest ona z kolejnym szczepieniem (pierwsze podawane jest w szpitalu po urodzeniu dziecka). Lekarz mierzy i waży dziecko, słucha bicia serca i rozmawia z rodzicami o ewentualnych problemach czy dolegliwościach dziecka. Bilans niemowlaka będzie powtarzany na każdej wizycie szczepiennej, w pierwszym roku będzie ich kilka, ale z czasem będą coraz rzadsze. Lekarz pediatra daje również skierowanie na kontrolne badanie stanu bioderek w poradni preluklasyjnej.