Szczepienia niemowlaka

szczepienie lekarz ze szczepionka

Szczepienia ochronne są niezwykle cennym osiągnięciem nauki i medycyny, które w sposób prewencyjny chronią dzieci przed wieloma groźnymi chorobami. Niemowlęta w Polsce są szczepione zgodnie z zaleceniami Programu Szczepień Ochronnych, czyli tzw. kalendarzem szczepień. Jakie szczepienia powinny odbyć się w pierwszym roku życia dziecka? Jak przygotować się do pierwszego szczepienia niemowlaka?

Na czym polega szczepienie dzieci? 

Rozwój medycyny na przestrzeni lat sprawił, że jest ona w stanie nie tylko skutecznie leczyć wiele chorób, ale również nie dopuszczać do zakażenia się nimi. W tym celu bardzo pomocne są szczepionki. Szczepienie polega na wprowadzeniu do organizmu, odpowiednio przygotowanego antygenu bakterii lub wirusa. Co ma na celu przygotować układ immunologiczny do szybkiej i odpowiedzi obronnej. Głównym celem szczepień jest ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami, których nie da się przewidzieć. 

Szczepienie noworodka 

Pierwszą szczepionkę w życiu noworodek otrzymuje w ciągu 24 godzin od momentu porodu. Są to szczepionka przeciw WZW typu B i szczepionka BCG na gruźlicę. Dziecko otrzyma kolejną dawkę szczepionki przeciw WZW typu B jeszcze w okolicach 6 tygodnia życia, wraz ze szczepionką na błonicę, tężec krztusiec, czyli DTP. Szczepionki w pierwszym roku życia dziecka podaje się domięśniowo w przednioboczną część uda. Każdorazowo pediatra bada dziecko i stwierdza czy nie ma przeciwwskazań do podania szczepionki. 

Szczepienia niemowlaka w 1 roku życia 

W pierwszym roku dziecka kalendarz szczepień jest napięty. Istnieje możliwość szczepienia dziecka darmowymi szczepionkami, które dziecko otrzymuje w ramach ubezpieczenia zdrowotnego lub szczepionkami odpłatnymi, które rodzice na receptę wykupują z apteki. Niemniej jednak każde dziecko odbywa szczepienia zgodnie z zaleceniami Programu Szczepień Ochronnych. W pierwszym roku dziecko istnieje możliwość zaszczepienia przeciwko rotawirusom, pneumokokom i meningokokom, są to szczepienia zalecane. W ramach podstawowego programu szczepi się dzieci przeciw takim chorobom jak: gruźlica, wirusowe zapalenie wątroby typu B, błonica, tężec, krztusiec, Poliomyelitis, Haemophilus influenzae typu b, odra, świnka, różyczka.

Jakie mogą być skutki uboczne szczepień?

Organizm każdego dziecka może inaczej zareagować na podaną szczepionkę. Na każdej wizycie szczepiennej pediatra powinien dokładnie wyjaśnić i wytłumaczyć rodzicom jakie skutki poszczepienne mogą wystąpić u dziecka. Częstym objawem jest gorączka po szczepieniu, warto podawać dziecku dużo płynów, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Sprawdzą się również zimne okłady przyłożone do czoła lub brzucha dziecka. Można również przygotować maluszkowy kąpiel w letniej wodzie, temperatura wody nie powinna być niższa niż 34 stopnie. Inne objawy poszczepienne to senność, rozdrażnienie, płaczliwość. 

Czy wiesz, że uśmiech może pomóc uśmierzyć ból przy zastrzyku?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!