VII tydzień życia dziecka

stopy niemowlaka

Maluch rośnie w bardzo szybkim tempie, właściwie od porodu minęło już półtora miesiąca. Młodzi rodzice z każdym dniem są coraz bardziej pewni swoich umiejętności i opieka nad maluszkiem staje się coraz prostsza. Dziecko nabywa nowych umiejętności oraz rozwija się w swoim indywidualnym rytmie. Warto jednak wnikliwie go obserwować, a ewentualne wątpliwości konsultować z pediatrą. Sprawdź, jak wygląda VII tydzień życia dziecka!

Dziecko w 7 tygodniu życia – jak przebiega jego rozwój?

Dziecko w 7 tygodniu życia cały czas ćwiczy swoją motorykę i ma coraz większą świadomość swojego ciała. Rączki i nóżki nie są już tak przykurczone jak po porodzie, a dłonie coraz mniej są zaciśnięte w piąstki. Dziecko zaczyna uczyć się sięgać po zabawki, które są na wysokości jego wzroku. To znakomity czas, aby pokazywać dziecku kolorowe, szeleszczące zabawki dla niemowląt lub karty z kontrastowymi obrazkami. 

Nawet jeśli dziecko przyszło na świat z włosami z główce to mogą one się wybierać tworząc łysinę. Spokojnie, nowe, mocne włoski niedługo pojawią się na głowie maluszka. Rodzice mogą zauważyć, że ich dziecko coraz mniej czasu spędza na drzemkach, choć i tak zajmują one większą część dnia. 

Co interesuje 7 tygodniowe dziecko?

  • W dalszym ciągu największą atrakcją dla dziecka jest obserwacja twarzy rodziców i rodzeństwa. 
  • Dziecko staje się coraz ciekawsze otaczającego go świata, reaguje na odgłosy, zmieniające się otoczenie oraz pojawienie się nowych osób w pobliżu. 
  • Dzieci w tym wieku z reguły są towarzyskie i nie boją się być na rękach nawet u obcej osoby. 
  • Maluszki uwielbiają inne dzieci i to one przykuwają ich największą uwagę. 

Jak dbać o niemowlę? 

Mimo tego, że rodzice opanowali większość zagadnień związanych z przewijaniem, kąpaniem i karmieniem niemowlęcia mogą pojawić się nowe, niepokojące kwestie. Dzieci w tym wieku potrafią moczyć nawet 12-14 pieluszek dziennie, w wyniku czego może dojść do poparzeń pupy. Pieluszkowe zapalenie skóry objawia się mocnym zaczerwienieniem w miejscu gdzie pieluszka styka się z ciałem dziecka. Najlepszym sposobem leczenia jest częste wietrzenie okolic intymnych dziecka, w razie potrzeby zasypanie pupy pudrem. 

Wśród innych częstych problemów skórnych, które występują u niemowląt można wyróżnić:

  • potówki
  • trądzik niemowlęcy
  • prosaki

Zazwyczaj mijają samoistnie, jednak warto przecierać je wacikiem nasączonym w przegotowanej wodzie. Czasami zmiany skórne mogą wskazywać na alergie pokarmowe, wówczas konieczna jest zmiana diety mamy karmiącej lub podanie innego mleka modyfikowanego. 

VII tydzień życia dziecka, a problemy z laktacją 

Nie dla wszystkich mam początek karmienia piersią jest łatwy i przyjemny. Często póki dziecko nie nauczy się prawidłowo chwycić brodawki są one przez niego kaleczone i podrażnione. Problemem jest często nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Niektóre dzieci mają kłopot z ssanie przez zbyt krótkie wędzidełko, które wówczas trzeba podciąć u chirurga dziecięcego. Niektóre mamy mają zbyt dużo mleka wówczas może dojść do niebezpiecznych zastojów i zatkania kanalików. Inne kobiety mają zbyt mało pokarmu i muszą podejmować działania, aby rozkręcić laktację. Jakie są na to sposoby?

  • picie ziół na laktacje, 
  • przyjmowanie preparatów wspomagających laktację, 
  • picie dużej ilości wody,
  • picie piwa bezalkoholowego, 
  • odpowiednia dieta. 

Sprawdź, kim jest doradca laktacyjny!