Pierwszy spacer z noworodkiem – kiedy?

mama z wózkiem

Pierwszy spacer dziecka na zewnątrz to wspaniałe wydarzenie. Naturalne światło słoneczne oraz świeże powietrze są bardzo potrzebne dla młodej mamy i dla noworodka. Nie ma medycznych zaleceń, kiedy można zacząć wychodzić z noworodkiem na spacery. Decyzja zależy od rodziców, kiedy będą gotowi na wyjście z domu ze swoim maleństwem. 

Podpowiadamy, jak mądrze i odpowiedzialnie odbyć pierwszy spacer z malutkim dzieckiem. Jakie środki ostrożności podjąć, gdzie pójść i jak ubrać noworodka. 

Gdzie iść na pierwszy spacer z noworodkiem? 

Przede wszystkim należy unikać zatłoczonych i głośnych miejsc. Nasze dziecko dopiero uczy się funkcjonować w nowej rzeczywistości i nie ma potrzeby dodawać mu bodźców w postaci hałasu albo ostrego światła. Na pierwszy spacer warto wybrać cichy park, las albo dobrze nam znaną okolicę. 

Innym powodem, dla którego warto unikać tłumów jest fakt, że dziecko do 2-3 miesiąca życia nie ma silnego układu odpornościowego. Dlatego wszelkie skupiska ludzi, są niebezpieczne dla tak młodego organizmu. 

Ubierz dziecko adekwatnie do pogody

Przed wyruszeniem na pierwszy spacer z noworodkiem warto przeanalizować pogodę za oknem i do niej dopasować strój dziecka. Oczywiście w zimę dbamy o odpowiednie zabezpieczenie dziecka przed mrozem i wiatrem. A w letnie miesiące skupiamy się, aby dziecka nie przegrzać. Ogólną zasadą jest, aby ubrać dziecko w o jedną warstwę więcej, niż to co sami nakładamy na siebie. Dlatego to jak sami się ubierzemy jest wyznacznikiem, jak ubrać noworodka. Jeśli czujesz się komfortowo w T-shircie, załóż body z długimi rękawami, a jeśli masz na sobie bluzę, dziecko może potrzebować lekkiej kurtki. Zawsze miej pod ręką zapasowy koc do wykorzystania jako dodatkowa warstwa. W przeciwieństwie do dorosłych dzieci nie są w stanie tak skutecznie regulować temperatury ciała. Dlatego trzeba uważnie obserwuj swoje dziecko, aby nie było mu za gorąco ani za zimno. Słuchaj wskazówek swojego dziecka, jeśli czuje się źle, na pewno cię o tym powiadomi donośnym płaczem. 

Jeśli dziecku jest zbyt gorąco, może być zarumienione i spocone na linii włosów. Usuń warstwę lub koc. Dopóki dziecko nie jest na słońcu, w czasie upałów można nosić tylko pieluchę. Pamiętaj, że wysokie temperatury też nie są bezpieczne dla malucha, dlatego ogranicz spacery w godzinach o najwyższym natężeniu słońca. I używaj kremu z filtrem

Podobnie, jeśli  dziecku jest zimno, prawdopodobnie będzie płakać, aby Cię powiadomić. Jeśli temperatura jest niska, trzymaj dziecko ciasno zawinięte, z rękami i stopami schowanymi, aby było mu ciepło. I zawsze upewnij się, że noworodek nosi czapkę na zewnątrz. To niezbędny element garderoby, bowiem bardzo dużo ciepła ucieka przez głowę.

Czytaj też: Jak zrozumieć potrzeby noworodka? 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!