V tydzień życia dziecka – Jestem niemowlakiem!

niemowlak

Twoje dziecko oficjalnie przestaje być noworodkiem, a staje się niemowlakiem. Rozpoczyna się II miesiąc życia dziecka. Jak czujesz się w roli mamy? Połóg jeszcze trwa, jednak możesz zauważyć, że krwawienie każdego dnia staje się coraz słabsze. Jeśli karmisz dziecko piersią możliwe, że menstruacja rozpocznie się dopiero za kilka miesięcy. Twój maluch rośnie i pięknie się rozwija, czego możesz oczekiwać w 5 tygodniu życia dziecka?

Jak rozwija się niemowlę w V tygodniu życia?

Zastanawiasz się co powinno potrafić twoje dziecko w 5 tygodniu życia? Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie, wiele umiejętności ma szeroką skalę czasu, do kiedy maluch powinien już ją nabyć. W razie wątpliwości i obaw warto jednak każdą kwestię skonsultować z zaufanym pediatrą. 

Twoje dziecko w pierwszym roku życia rozwija się bardzo szybko, praktycznie każdego dnia nabywa nowe zdolności. Co potrafi miesięczne dziecko:

  • ponieść główkę w pozycji na brzuszku i przytrzymać ją nawet kilka minut,
  • ćwiczyć mięśnie pleców, rąk i klatki unosząc głowę coraz wyżej nad podłożem,
  • obracać głowę na boku i rozglądać się po pokoju,
  • wyciąga rączki i próbuje łapać przedmioty. 

Co zmienia się w 2 miesiącu życia dziecka?

  1. Rośnie jego zainteresowanie światem 

Dziecko z każdym dniem coraz lepiej widzi i słyszy, dlatego codziennie docierają do niego nowe bodźce. W dalszym ciągu uwielbia obserwować twarze oraz kolorowe przedmioty. Jego koordynacja wzrokowa się polepsza, proces ten nazywany jest fiksacją. Świetną zabawą będzie naśladowanie dźwięków, pokazywanie barwnych przedmiotów czy grzechotanie grzechotką. 

  1. Pojawiają się prawdziwe łzy 

W okolicach 5 tygodnia życia dziecka rodzice mogą zobaczyć, że dziecko zaczyna płakać prawdziwymi łzami. To efekt odblokowania się kanalików łzowych, do tej pory maluch jedynie krzyczał i płakał “na sucho”. To bardzo ważny proces w rozwoju układu nerwowego dziecka. Jeśli łzy nie pojawią się w okolicach ukończenia miesiąca warto zgłosić tę kwestię u lekarza. 

  1. Poznaje własne ciało 

Maluch jest coraz bardziej świadomy własnego ciała, zaczyna przyglądać się swoim rączkom oraz stopom, które często trzyma w górze. Ekscytacja sprawia, że macha energicznie rączkami i nóżkami. 

  1. Nowe reakcje emocjonalne 

Wraz z rozwojem fizycznym postępuje również rozwój emocjonalny dziecka. Rodzice mogą zobaczyć nowe reakcje i emocje, które są odpowiedzią dziecka na różne zjawiska i wydarzenia. Mogą mieć one wydźwięk pozytywny, jak radość czy zadowolenie lub negatywny, jak strach, niezadowolenie czy frustracja. Warto zapewnić dziecku spokojne i pełne miłości środowisko do rozwoju. 

Kolki niemowlęce – jak sobie z nimi poradzić? 

Kolki niemowlęce to popularna dolegliwość wielu niemowląt. Zazwyczaj ustępują samoistnie wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego dziecka, jednak istnieje kilka sposobów, aby ulżyć maluszkowi. Jest to trudny czas zarówno dla dziecka, którego boli brzuszek, jak i dla rodzica, który stara się pomóc w cierpieniu. 

Jakie są sposoby na kolki u niemowlaka

  • cierpliwość rodziców i świadomość na temat kolek wśród niemowląt, 
  • upewnij się, że dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi, 
  • zadbaj, aby dziecku odbiło się po karmieniu,
  • noś dziecko w chuście,
  • masuj brzuszek dziecka,
  • zrób ciepły okład na brzuszek np. z termoforu z pestek wiśni,
  • wykąp dziecko w ciepłej wodzie,
  • ność dziecko przedramieniu, brzuszkiem w dół, 
  • zapewnij dziecku spokojna i cichą atmosferę wieczorem.