Wielowodzie w ciąży – gdy jest za dużo wód płodowych

kobieta w ciąży

Jednym z dość poważnych powikłaniem w ciąży jest sytuacja, kiedy objętność płynu owodniowego jest ponadrzeciętnie duża. Wówczas mamy do czynienia z wielowodziem, które może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka. W celu zwalczenia problemu podejmowane jest leczenia za pomocą amnioredukcji lub środkami farmakologicznymi. 

Przyczyny występowania wielowodzia 

Wielowodzie jest bardzo rzadkim zjawiskiem i dotyczy zaledwie 1% wszystkich ciąż. Jest to schorzenie, które wpływa negatywnie na poziom płynu owodniowego w brzuchu mamy. Jest go zbyt dużo co, ma swoje odzwierciedlenie w zdrowiu płodu. Przeciwieństwem, czyli sytuacją gdy jest za mało płynu owodniowego jest zjawisko zwane małowodziem, które też może być niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka. Do przyczyn wielowodzia można zaliczyć: 

  • wady serca płodu, może to być spowodowane arytmią lub wadą wrodzoną,
  • konflikt serologiczny, czyli sytuacja w której odczyn Rh krwi rodziców różni się od siebie, jeśli matka ma grupę ujemną, a dziecko dziedziczy po ojcu dodatnią może dojść do anemii,
  • cukrzyca ciążowa u matki,
  • wrodzone anomalie, najczęściej są to choroby o podłożu genetycznym, które nie wyposażają dziecka w umiejętność połykania odpowiedniej ilości płynu owodniowego
  • zespół przetoczenia krwi między płodami, dotyczy to ciąż mnogich,

Rola płynu owodniowego i jego funkcje 

Dziecko rozwija się i dorasta otoczone wodami płodowymi w pęcherzu płodowym. Płyn owodniowy powstaje z płynów ustrojowych zarówno dziecka jak i matki. Bogaty jest w białka, hormony, enzymy, witaminy i tłuszcze, ale głównie składa się ze sterylnej wody. Środowisko w jakim przebywa dziecko w brzuchu matki ma ogromne znaczenia dla jego życia i zdrowia. Płyn owodniowy tworzy warunki w których płód może się rozwijać. Dzięki niemu dziecko nie odczuwa dyskomfortu kiedy mama się porusza i przemieszcza, bo amortyzuje wstrząsy. Dzięki sterylnym warunkom dziecko jest chronione przed bakteriami i chorobami. Wody płodowe odpowiadają za utrzymanie stałej i optymalnej temperatury oraz chronią przed urazami mechanicznymi. Również dzięki nim dziecko może swobodnie się poruszać w brzuchu mamy, początkowo ma duży zakres ruchu, który wraz z jego wzrostem się zmniejsza. Najważniejszą funkcją płynu owodniowego, jest dostarczanie dziecku substancji odżywczych i tlenu oraz udział w przemianie materii. 

Leczenie i diagnostyka wielowodzia 

Wykryte i zdiagnozowane wielowodzie podlega leczeniu przez lekarza ginekologa. Do objawów, które mogą wskazywać na zbyt dużą ilość płynu owodniowego można zaliczyć problemy z oddychaniem u matki, nieprawidłowe ustawienie się główki dziecka, wypadnięcie pępowiny. Konsekwencjami wielowodzia może być przedwczesny poród, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, odklejenie łożyska lub krwotok z dróg rodnych. 

W przypadku zdiagnozowania choroby lekarz prowadzący decyduje jakie środki leczenia podjąć, aby zadbać o zdrowie płodu. Istnieje kilka różnych metod leczenie, czasami przy lekkim wielowodziu, jest to zalecenie leżenia i odpoczynku dla młodej mamy. Kiedy duża ilość wód płodowych może być zagrożeniem lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu amnioredukcji, czyli usunięcia nadmiaru wód specjalną, długą igłą. Inną opcją jest farmakologiczna próba zmniejszenie ilości płynu przez podanie odpowiedniej terapii lekowej. Niektórzy lekarze decydują się w takich okolicznościach na indukcję porodu. 

Przeczytaj także : Małowodzie – co zrobić gdy masz mało wód płodowych

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!