Jajeczkowanie – jak rozpoznać dni płodne

Kobieta siedząca po turecku trzyma się za brzuch

Jajeczkowanie to termin określający owulację, czyli uwolnienie komórki jajowej z jajnika. Jest to ostatni etap tak zwanych dni płodnych, które występują przed jajeczkowaniem. W tym krótkim okresie kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę! Nie wszystkie kobiety odczuwają jednak objawy dni płodnych. Na co zwrócić uwagę? Jak rozpoznać dni płodne?

Co to jest „jajeczkowanie”?

Jajeczkowanie u kobiet to, innymi słowy, owulacja, czyli jedna z faz cyklu menstruacyjnego. Podczas owulacji dojrzała komórka jajowa zostaje uwolniona do jajowodu, gdzie przez około 24 godziny oczekuje na potencjalne zapłodnienie. U większości kobiet występuje ona raz w miesiącu, ale zdarzają się osoby owulujące dwukrotnie oraz takie, które miewają cykle bezowulacyjne.

Szacunkowo jajeczkowanie następuje około 15 dnia cyklu, ale nie jest to reguła. Każdy organizm jest inny! U zdrowych kobiet w wieku rozrodczym cykl menstruacyjny trwa zwykle od 28 do 32 dni. Owulacja pojawia się między 10, a 19 dniem cyklu lub inaczej około 12-16 dni przed kolejną miesiączką. Tymczasem kobiety mające krótsze cykle np. 21-dniowe mogą spodziewać się objawów jajeczkowania już w siódmym dniu cyklu. 

Oznaki dni płodnych najlepiej obserwować u siebie przez minimum trzy kolejne miesiące, by dokładniej poznać własne ciało. Swoje odczucia oraz wyniki pomiarów temperatury warto zapisywać w notesie. Długoterminowo taka metoda przyniesie wiele korzyści.

Kiedy nie występuje jajeczkowanie?

Jajeczkowanie nie występuje u kobiet w ciąży, po menopauzie oraz w trakcie regularnego przyjmowania antykoncepcji. Czasowe wstrzymanie owulacji mogą powodować także niektóre choroby (np. zespół policystycznych jajników) lub leki (np. niektóre preparaty antydepresyjne). Finalnie na przebieg cyklu menstruacyjnego wpływ ma wagę kobiety (zarówno nadwaga, jak i niedowaga), karmienie piersią, czy odczuwany przez nią stres. Kobiety karmiące piersią zwykle nie mają owulacji, ale nie jest to reguła i nie można traktować laktacji jako sposobu antykoncepcji.  

Jak rozpoznać dni płodne? – objawy dni płodnych

Zmiany hormonalne zachodzące w okresie okołoowulacyjnym wpływają na całe ciało. Wiele kobiet jest zatem w stanie wyczuć zbliżające się jajeczkowanie.  Objawy dni płodnych to:

  • zmiana śluzu szyjkowego,
  • tkliwość piersi,
  • łagodny ból w dole brzucha,
  • niewielkie plamienie,
  • wzrost popędu płciowego.

Inne oznaki dni płodnych to także większa wrażliwość na zapachy oraz bóle stawów, czy dyskomfort podczas siadania. 

Objawy jajeczkowania nie występują jednak u wszystkich kobiet. Brak powyższych zmian nie oznacza braku owulacji.

Dni płodne – jak je rozpoznać bez objawów?

Jajeczkowanie można wykryć, wykonując konkretne badania. Najprostszym sposobem jest monitorowanie własnej temperatury ciała. Temperatura ciała jest mniej więcej stała. Mierząc ją każdego dnia przed wstaniem z łóżka, można w pewnym momencie zauważyć jej niewielki spadek, a następnie dość gwałtowny wzrost o 0,5° do 1°.  Taka sytuacja świadczy o owulacji.

 Niewidocznym objawem są także zmiany występujące w obrębie dróg rodnych. Szyjka macicy w dni płodne staje się bardziej miękka, by po owulacji stać się znowu twardsza. Rozróżnienie tych dwóch opcji może być początkowo trudne, ale regularne przeprowadzanie takiego „samobadania” może sprawić, że kobieta nauczy się wykrywać w ten sposób swoje dni płodne.  

Nie chcąc prowadzić długoterminowych obserwacji własnego ciała, sięgnąć można po apteczne testy wykrywające owulację. Wykonanie go jest bardzo proste i przypomina test ciążowy, choć w tym przypadku w próbce mocz sprawdzany jest poziom hormonu luteinizjącego (LH). Ostatnią opcją jest wizyta u ginekologa i wykonanie badania USG.     

Ból sutków, a owulacja

Ból piersi w dni płodne bywa niepokojący. Jest on jednak zwykle związany z przebiegiem cyklu miesiączkowego. Kobiety mogą odczuwać go zarówno w czasie owulacji, jak i przez kolejne dni aż do rozpoczęcia kolejnej miesiączki. Jego nasilenie bywa różne, od prawie niezauważalnego dyskomfortu po silną bolesność uniemożliwiającą noszenie zbyt mocno przylegającej odzieży. Odczucie to może dotyczyć obu lub tylko jednej piersi, a nawet przyjmować formę promieniującą w okolice pachy. Jeżeli ból mija i powtarza się w kolejnych cyklach, można odnaleźć jego związek z określonymi dniami cyklu.

Jak poznać, że zbliża się okres? Objawy dni niepłodnych

Zbliżająca się miesiączka przynosi ze sobą kolejne zmiany hormonalne. Wiele kobiet odczuwa je w ciągu kilku dni poprzedzających wystąpienie miesiączki. Medycyna informuje o mniej więcej stu możliwych symptomach związanych ze zmianami cyklu menstruacyjnego. Najczęściej jednak kobiety informują o:

  • tkliwości piersi,
  • zmęczeniu,
  • wzdęciach,
  • bólach mięśni,
  • bólach głowy,
  • skurczach mięśni brzucha,
  • kłopotach ze snem,
  • zaparciach,
  • bólu pleców.

Organizm gromadzi także wodę, co sprawia, że kobiety mogą czuć się niekomfortowo. Zbliżająca się miesiączka potrafi wpływać również na cerę i może objawiać się wystąpieniem trądziku.

Objawy dni niepłodnych po owulacji zwykle mają łagodny charakter. Niestety, u pewnego procenta kobiet bóle głowy lub brzucha poważnie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Takie problemy powinny być skonsultowane z lekarzem ginekologiem.

Każda kobieta jest inna, dlatego wnikliwa obserwacja własnego ciała jest najlepszą odpowiedzią na wszystkie pytania dotyczące przebiegu cyklu menstruacyjnego!

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!