Jak przygotować się do cesarskiego cięcia i ile trwa

Lekarze podczas operacji cesarskiego cięcia

Przyszłe mamy, u których już w trakcie ciąży występują wskazania do rozwiązania ciąży przez cesarskie cięcie, mają wiele obaw. Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Ile trwa cesarka i co czeka pacjentkę po zabiegu?

Cesarskie cięcie – specyfika zabiegu

            Cesarskie cięcie to zabieg chirurgiczny stosowany w celu rozwiązania ciąży. Podczas operacji lekarz przecina powłoki brzuszne oraz macicę, które po wydobyciu dziecka są odpowiednio zszywane.

Cesarskie cięcie wykonuje się z różnych wskazań:

  • duża masa urodzeniowa dziecka,
  • nieprawidłowe położenie i ułożenie dziecka,
  • podejrzenie rozejścia blizny po poprzednim cesarskim cięciu,
  • wady wzroku matki,
  • przedłużającego się braku postępu w akcji porodowej.

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Co czeka kobiece ciało?

            Przyszłe mamy, które mają zaplanowane cesarskie cięcie, muszą zgłosić się na oddział ginekologiczny ze wszystkimi dokumentami i wynikami badań. Zabieg wykonuje się na czczo, dlatego kobiety nie mogą jeść przez około 12 godzin przed zabiegiem. Powinny także wstrzymać się z piciem 3-4 godziny przed cesarką. Warto zadbać także o depilację okolicy intymnych. Szczególnie dolnej części brzucha, gdzie wykonywane jest nacięcie.

            Przed wejściem na salę operacyjną pacjentki mają va pielęgniarki zakładają wenflon oraz cewnik. W tym momencie możliwe jest także ewentualnie dodatkowe podgolenie włosów w strefie cięcia. Następnie wykonywane jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Podczas zabiegu kobieta pozostaje w pełni świadoma, choć nie jest w stanie poruszać nogami. W trakcie cesarki odczuwać można uczucie rozciągania tkanek, ale nie ból!

            Efektem działania leków bywają mdłości, a w trakcie schodzenia znieczulenia także dreszcze. Pacjentki po cesarskim cięciu przebywają pod kontrolą anestezjologiczną aż do powrotu czucia w nogach. Potem przewiezione zostają na oddział położniczy, gdzie po kilku godzinach od zabiegu mogą podjąć opiekę nad dzieckiem.

Jak przygotować się do cesarskiego cięcia psychicznie?

            Cesarskie cięcie to poważny, choć powszechnie wykonywany zabieg. Budzi on jednak wiele kontrowersji. Wiele przyszłych mam odczuwa presję środowiska sugerującą poród siłami i drogami natury. Cesarskie cięcie nie powinno być jednak powodem do wstydu. Jest to sposób na rozwiązanie ciąży, który w wielu sytuacjach umożliwia pojawienie się na świecie zdrowego dziecka, które nie byłoby w stanie przyjść na świat drogą pochwową. Cesarka nie jest ani porażką, ani pójściem na łatwiznę!  

Ile trwa cesarskie cięcie?

            Operacja nie trwa długo. Od nacięcia powłok brzusznych do wydobycia dziecka mija maksymalnie kilka minut, a do zszycia rany kilkanaście. Cesarskie cięcie wiąże się jednak z procedurami, które je poprzedzają oraz następują po zabiegu. Finalnie od pojawienia się na przed salą operacyjną do znalezienia się na sali położniczej (z dzieckiem w ramionach) mija nawet kilka godzin.

            Wszelkie obawy i wątpliwości należy konsultować z lekarzem, który dokładnie wyjaśni przebieg oraz uzasadnienie kolejnych czynności podczas zabiegu.

Czytaj też: Zrosty po cesarskim cięciu

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!