Baby shower – co to jest, kiedy się organizuje, co kupić?

Balony, szampan i kolorowe dodatki imprezowe

Skoro czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zastanawiasz się, czym właściwie jest baby shower?
Ja także osiemnaście miesięcy temu, będąc w brzemiennym stanie, nie wiedziałam
‘z czym się je’ to całe babyshower. A jeść mogłam wówczas naprawdę dużo!

Co to jest baby shower zrozumiałam testując to wydarzenie na własnej skórze, a potem jeszcze na przykładach moich koleżanek. Kobiety z mojej rodziny wraz z najbliższymi przyjaciółmi urządzili dla mnie mistyczną niespodziankę; dzieląc ze mną specjalnie zaaranżowaną przestrzeń i czas. Moje osobiste doświadczenie jest bardzo pozytywne, pomimo tego, że z początku chciałam się wymigać od wzięcia udziału w moim własnym shower baby.

Teraz wiem, że będę zachęcać innych do zmiany wyobrażenia na temat tego, jak może przebiegać baby shower impreza. Wszystko zależy wyłącznie od naszej wyobraźni, a także od fantazji naszych bliskich- organizatorów. Jednak rozumiem postawę osób pytających baby shower co to jest i właściwie po co ‘tyle zachodu’? To właśnie stamtąd -z zachodu- przybyło do nas to święto, a dokładniej ze Stanów Zjednoczonych. Jak i inne święta przychodzące do nas z tej strony, tak i to wymaga dla swej pełnej ekspozycji użycia i kreacji wielu szczegółów, tak zwanej aranżacji.

Zwykle każdy animator stara się wyposażyć tego typu przyjęcie w balony baby shower
i przygotować specjalne baby shower jedzenie. W wolnym tłumaczeniu nazwę baby schower rozumiemy jako dziecięcy prysznic (prysznic obfitości), a odczytujemy jej przesłanie jako wezwanie do hojnego obdarowania prezentami przyszłej mamy. Intencją baby party jest wprowadzenie aury obfitości, która towarzyszyć będzie dziecku i piastującej go mamie. Wzięcie udziału w wydarzeniu symbolicznie okazać ma także otwarcie najbliższych na gotowość do niesienie pomocy młodej mamie.

Kiedy zorganizować baby shower party?

Dobrze jest zorganizować baby shower kiedy dziecko w brzuchu mamy jest już dobrze rozwinięte i bezpiecznie oczekuje na narodziny. Ten okres przypada na trzeci trymestr, a 9 miesiąc ciąży uważa się za najlepszy czas na zorganizowanie tego rodzaju imprezy. Jednak należy dobrze przemyśleć, kiedy chcemy zorganizować babyshower. Przy ustalaniu terminu należy wziąć pod uwagę fakt, że tylko 3% rozwiązań następuje w wyznaczonym przez lekarza terminie. Nie odkładaj więc zorganizowania baby shower party na ostatni moment, bo może go po prostu zabraknąć!

Jak zatem zorganizować imprezę baby shower?

Wprawdzie przyjęło się myśleć, że nie wypada zorganizować baby shower party bez ozdobnych girland, balonów i konfetti. Gdyż to one w naszej mentalności stały się główną ozdobą tego introdukowanego do naszej kultury wydarzenia. Najlepiej by wszystko było przesłodzone do granic. Baby shower organizowane dla dziewczynek zalewa się różem, a wersja wydarzenia baby shower chłopiec tonie zwykle w błękicie. 

Polecam jednak zajrzeć w matczyne serce, to w nim tlą się wskazówki dla zorganizowania imprezy marzeń dla młodej mamy.

Dla przykładu ja jestem wegetarianką i staram się funkcjonować tak, by produkować
jak najmniej śmieci. Moje podejście do życia najwidoczniej uznano za dobrą podpowiedź dotyczącą tego, w jakim stylu powinno odbyć się przyjęcie. Na moim baby shower zamiast ozdobnych talerzy i kubków z papieru czy plastiku znalazła się zastawa zupełnie biodegradowalna -stworzona z liści banana. Zamiast balonów i girland otoczono mnie żywymi pnączami, a w centrum wydarzenia postawiono udzielanie mi praktycznych porad, które są największym darem jaki może otrzymać przyszła mama. Atmosferę rozgrzano dziesiątkami płonących świeczek wyprodukowanych z wosku pszczelego, muzykę serwowano z klimatycznego gramofonu. Każda doświadczona mama dzieliła się ze mną swoją mądrością, każda koleżanka, która jeszcze nie doświadczyła macierzyństwa opowiadała, jak je sobie wyobraża i czy w ogóle się na nie zdecyduje. Możliwość wymiany poglądów kobiet z różnych pokoleń wnosiła zrozumienie dla zmian jakie następują w pojęciach dotyczących kobiecości. Stworzyła nam intymną strefę, w której każda z nas mogła wypowiedzieć się o swoich potrzebach oraz lękach.

Od pewnego czasu zaobserwować można w różnych grupach w Internecie oraz w literaturze nowoczesnej wezwanie kobiet do ponownego połączenia się w żeńskich kręgach mocy, tak sławnych niegdyś w starożytności, a wciąż kultywowanych choćby w Ameryce Południowej. Baby shower party stwarza właśnie taką okazję i to w gronie najbliższych osób, z którymi wbrew pozorom często najtrudniej jest nam się porozumieć. Odnawia się tradycja postrzegania kobiecego ciała jako boskiej świątyni, zdolnej do wydania na świat nowego życia. Dostrzega się i studiuje powiązanie rytmów przyrodniczych takich, jak na przykład fazy księżyca z cyklami organizującymi fizjologię kobiet.

Na powrót kobieta upatruje swoich korzeni mocy w samym sercu pachamamy. Moje baby party było więc bardzo szamańską uroczystością, unosił się zapach palonych kadzideł i melodia nuconych pieśni. Oczywiście nie oznacza to, że każde babyshower powinno wyglądać tak jak moje. Uważam po prostu, że powinno być zgodne z duszą i potrzebami istot, na których cześć jest ono wydawane. Impreza baby shower będzie bardziej pełna, jeśli odpowiednio dobierzemy do niej muzykę. Dobrze jest wybrać utwory, które wciągną do zabawy nie tylko rówieśników organizatorów, ale każdego uczestnika imprezy. Na moim baby shower dziewczyny zorganizowały taniec intuicyjny. Świetnie się przy tym bawiłyśmy kręcą się w dowolnym kierunku i skacząc z radości.

Co kupić na baby shower?

Gościom zaproszonym na bayshower impreza ta może kojarzyć się ze sporymi wydatkami -no tak, gadżety na baby shower wcale nie są takie tanie… Nic bardziej mylnego! Przyjęło się wręczać przyszłej mamie akcesoria, które już niebawem będą jej niezbędne by dobrze opiekować się noworodkiem. Najczęściej wręczamy przyszłym mamom ubranka dziecięce, buciki, kocyki, pieluszki, butelki, smoczki, poduszki do karmienia, fotelik czy wózek dla dziecka. Nic nie stoi na przeszkodzie by wręczyć prezent własnoręcznie przygotowany – uszyty pluszak, zrobiona na drutach czapeczka.

Można urozmaicić pokój maluszka lampką z projektorem, pozytywką lub ramką ze zdjęciem, na przykład brzemiennej mamy. Na mnie nikt dziwnie nie spojrzał, gdy oświadczyłam, że nie chcę by kupowano prezenty dla mojej pociechy, wszystkie podarunki miały być dedykowane wyłącznie mnie. Dlaczego tak zrobiłam? Bo doszłam do wniosku, że gdy ja będę szczęśliwa to i moje dziecko takie będzie. Mnie ucieszyły otrzymane podarunki oraz pozostawiona mi wolna wola, co do wyboru wyposażenia dla mojego bąbelka.

Baby shower jedzenie

Menu opieramy na preferencjach smakowych młodej mamy i gości oraz tworzymy w oparciu o porę roku. Należy uwzględnić, że obecnie wiele osób rezygnuje z potraw mięsnych, warto zatem przygotować także bezmięsne propozycje. Nie zaleca się serwowania alkoholu, sztucznych gazowanych napojów oraz potraw nadmiernie tłustych i ostrych, które mogłyby zaszkodzić ciężarnej, w tym przetworzonych. 

Wyboru potraw dokonujemy adekwatnie do pory roku i zastanych warunków pogodowych. Starajmy się kupić produkty świeże, sezonowe, najlepiej ekologiczne od lokalnych producentów – to gwarant ich dobrej jakości. Zimą można przyrządzić ciepłą i aromatyczną zupę z chrupiącymi grzankami, latem zwracamy się ku świeżym warzywom i lekkim przekąskom, możemy zaserwować chłodnik. Do picia latem przygotować możemy napar z mięty z dodatkiem z cytryny, który ochładza rozgrzany organizm. Zimą zaleca się podawać napoje rozgrzewające, można sporządzić wodę z imbirem, miodem i cytryną. Starajmy się, by punktem centralnym ceremonii nie stała się konsumpcja. Dobrze jest zaserwować jeden konkretny posiłek oraz zróżnicowane przystawki. Unikajmy wszelkich chipsów i paluszków, przegryzać możemy orzechy i suszone owoce. 

Niczym się nie przejmuj

Każde shower baby może wyglądać inaczej, tak jak inna jest każda istota, której zwiastun przyjścia na świat celebruje się w czasie tej uroczystości. Jest to święto kobiety, przyszłej matki i poczętego w niej życia. Myślę, że chyba nie ma drugiego tak wspaniałego powodu do świętowania. Jestem pewna, że kobiety dostrzegą w tej nowej tradycji szansę na stworzenie przestrzeni pełnej możliwości, połączenia się z innymi kobietami oraz z licznymi aspektami macierzyństwa.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!