Pierwszy trymestr ciąży - Młoda Mamo
pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr trwa około 13 tygodni. Można spostrzec, że zaczyna się on nim dojdzie do zapłodnienia. Zapłodniona komórka jajowa w drodze z jajowodu do macicy przechodzi liczne podziały. W końcu zarodek złożony ze stu komórek, po około tygodniowej podróży (6-10 dni) zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy.  

Pierwsze tygodnie ciąży

Za początek ciąży przyjęło się datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jednak do zapłodnienia dochodzi około dwa tygodnie później. Pod koniec 1 miesiąca, czyli około 4 tygodnia ciąży zarodek ma niespełna 2 tygodnie. W tym czasie zaczyna wytwarzać się łożysko oraz wątroba i przednercza. Już w czwartym tygodniu dochodzi do rozpoczęcia kształtowania się twarzy. Powstaje ona z podlegających licznym przekształceniom łuków skrzelowych rozwijającego się embrionu. W 4 tygodniu ciąży zarodek ma ok. 4 mm długości.  Przypomina kształtem kijankę, o konsystencji galaretki.  

Pierwsze objawy ciąży

W tym okresie dokuczać Tobie mogą zmiany nastroju, osłabienie, zmęczenie, poranne mdłości, zawroty głowy, zgaga, wzdęcia oraz skurcze a także bolesność piersi. Może być ciężko. 

Jednak pamiętaj stoisz teraz na straży rozwijającego się życia. Wchodzisz w etap, w którym powstawać będą wszystkie jego najważniejsze organy. Od Twojego stylu życia zależy  prawidłowy rozwój i przyszłe zdrowie twojej pociechy. Powinnaś zrezygnować z palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania innych substancji szkodliwych. Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, powinnaś skonsultować z lekarzem ich wpływ na przebieg ciąży, być może konieczne będzie ich odstawienie. 

Czytaj też: Jak dbać o siebie w pierwszych tygodniach ciąży

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!
Sklep z tapetami Tapety.org