Karta ciąży – kiedy i dlaczego warto mieć ją zawsze przy sobie?

usg ciążowe

Karta ciąży to dokument wystawiany przez lekarza ginekologa prowadzącego, potwierdzający stan ciąży. W karcie ciąży lekarz na każdej wizycie zapisuje informacje odnośnie stanu zdrowia kobiety i dziecka. 

Założenie karty ciąży przez lekarza to ważny i wyjątkowy moment dla każdej młodej mamy. Lekarze zakładają pacjentkom kartę około 10 tygodnia ciąży. Karta zawiera informacje o stanie zdrowia mamy i dziecka, przebiegu ciąży, wykonanych badaniach i ich wynikach oraz przyjmowanych lekach. Ten dokument należy mieć zawsze przy sobie, zwłaszcza w podróży i na wakacjach. 

Co zawiera karta ciąży?

Karta ciąży to zapis informacji o stanie zdrowia kobiety, stanie zdrowia płodu oraz uwzględnienie przebytych porodów. Jest to kompendium wiedzy na temat danej ciąży zawarte w małej i poręcznej książeczce. Zawiera w sobie w pierwszej kolejności dane kobiety w ciąży takie jak, imię i nazwisko, adres, data urodzenia, często lekarze zapisują na marginesie numer telefonu. Kolejną bardzo istotną informacją jest data ostatniej miesiączki, oraz termin porodu wyznaczony przez lekarza. Ginekolog ma obowiązek w kartę ciąży wpisać grupy krwii matki i ojca dziecka – potwierdzone laboratoryjnym wynikiem lub kartą z punktu krwiodawstwa. Nie tylko grupa krwii ma znaczenie, ale również czynnik Rh ujemny lub dodatni. W parach gdzie jeden rodzic ma czynnik Rh dodatni, a drugi ujemny mówimy o konflikcie serologicznym

W karcie ciąży lekarz odnotowuje również ciąże i porody, które miała badana kobieta. Do dokumentu wpisane zostają nie tylko ciąże donoszone, ale również informacje o poronieniach. Jeśli to pierwsza ciąża kobiety lekarz w przeznaczonym miejscu wpisuje symbol przekreślonego kółeczka. 

Kiedy potrzebna jest karta ciąży?

Do momentu porodu kobieta w ciąży powinna mieć kartę porodu zawsze przy sobie, wraz z najważniejszymi dokumentami. Kartę ciąży obowiązkowo trzeba mieć ze sobą na każdej wizycie położniczej. Podczas każdego spotkania lekarz wpisuje w kartę ciąży uzyskane w czasie USG informacje oraz stan zdrowia kobiety (waga, ciśnienie krwii). Tym samym dodając każdego miesiąca nowe dane, tworzy się historia przebiegu ciąży

W momencie rozpoczęcia porodu karta ciąży jest obok dowodu osobistego najważniejszym dokumentem, który trzeba przynieść na porodówkę. Daje to jasne informacje personelowi odbierającemu poród jak postępować w danym przypadku.

Czytaj też: Jak napisać plan porodu?

Karta ciąży jest też potrzebna w celu urzędowego potwierdzenia ojcostwa przez partnera, który nie jest mężem ciężarnej kobiety. Aby doszło do uznania ojcostwa przed porodem przyszli rodzice muszą udać się do urzędu stanu cywilnego i przed urzędnikiem złożyć odpowiednie oświadczenia woli okazać dowody osobiste oraz kartę ciąży. 

Nie warto wyrzucać karty ciąży również po porodzie i nie tylko dlatego, że stanowi bezcenną pamiątkę. Po urodzeniu dziecka każdej parze wykazującej nieprzekraczające ustawowo dochody przysługuje jednorazowe świadczenie pieniężne w kwocie 1000 zł – tak zwane “becikowe”. Aby uzyskać zasiłek, wymagane jest potwierdzenie, że kobieta była pod opieką lekarza ginekologa od 10 tygodnia ciąży – do otrzymania takiego zaświadczenia często wymagane jest okazanie karty ciąży. 

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!