Starsza siostra, jak wpływa na młodsze rodzeństwo?

starsza siostra

Badania pokazują, że posiadanie starszej siostry jest korzystne dla młodszych dzieci w rodzinie. Istnieje stereotyp, że najlepszą konfiguracją jest starszy brat, który będzie bronił młodszej siostrzyczki. Nauka pokazuje, że taki stan rzeczy nie jest tym najlepszym dla rozwoju młodszego rodzeństwa. Dzieci, które mają starszą siostrę szybciej się uczą i łatwiej im zdobywać nowe umiejętności.

Starsza siostra, a rozwój młodszego rodzeństwa

Nowe badania pokazują, że posiadanie starszej siostry może mieć duży wpływ na rozwój dziecka. Zostały one przeprowadzone w Kenii na 700 dzieciach, gdzie angażowanie starszych dzieci w domowe obowiązki jest powszechna. Często to właśnie dziewczynki stają się opiekunkami swoich młodszych sióstr i braci. Porównano rodziny gdzie najstarszym dzieckiem był chłopiec z tymi, gdzie najpierw urodziła się dziewczynka. Okazało się, że badacze mogli zauważyć wyraźne różnice w rozwoju młodszego rodzeństwa.

Rola starszej siostry lub starszego brata

Bycie najstarszym dzieckiem w rodzinie to specjalna rola. Nawet jeśli między dziećmi istnieje mała różnica wieku był okres kiedy starsze dziecko miało rodziców tylko dla siebie. Nie musiało rywalizować o uwagę mamy czy taty. Starsza siostra często przekazuje dużą część swoich uczuć i emocji na młodsze rodzeństwo. Chcą być jak mama i nauczyć je wszystkiego co wiedzą o świecie. Rozwój młodszego dziecka zazwyczaj następuje szybciej, bo młodszy uczy się przez obserwację starszego, który umie już chodzić, mówić czy samodzielnie jeść. Często młodsze dzieci mają w sobie większy spokój oraz są bardziej kreatywne i pomysłowe. Udowodniono, że pierwsze dziecko jest zazwyczaj najinteligentniejsze i ma najwyższe IQ. Jednak każde kolejne dziecko jest bardziej empatyczne, wrażliwe i obdarzone wysoką inteligencją emocjonalną.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!