HMO – oligosacharydy mleka kobiecego

HMO

Co oznacza ta skomplikowana nazwa i jakie znaczenie ma HMO podczas procesu laktacji? HMO to skrót od oligosacharydów mleka kobiecego, które występują w mleku produkowanym przez matki. Ciekawe jest to, że skład HMO różni się u każdej kobiety, a co ważniejsze zmienia się podczas trwania laktacji.

Czym jest HMO?

HMO (ang. Human Milk Oligosaccharides) to oligosacharydy mleka kobiecego są to unikatowe związki chemiczne obecne w mleku matki. Są trzecim stałym składnikiem mleka kobiecego, zaraz po laktozie i tłuszczu. W układzie pokarmowym noworodka, większość HMO dociera w nienaruszonej postaci do jelita grubego, gdzie działają podobnie jak prebiotyk, stymulując wzrost korzystnych mikroorganizmów, Jest to wiec niezbędny składnik mleka, który korzystnie wpływa na skład mikroflory jelitowej.

HMO, występuje jedynie w kobiecym pokarmie

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla noworodka, mimo że producenci mleka modyfikowanego starają się odwzorować skład tego, które produkują gruczoły kobiety. Ciężko jest stworzyć produkt, który będzie miał w swoim składzie oligosacharydy mleka kobiecego. Ich niesamowitość jest tak ogromna, że dopasowują się do potrzeb konkretnego niemowlęcia. Badania mówią, że inny skład mleka matki może być w ciągu dnia, a inny w trakcie nocnego karmienia. Również w czasie przeziębienie dziecko otrzymuje w mleku odpowiednie przeciwciała, które pozwalają mu zwalczać infekcję. Związki HMO mają duże znaczenie dla odporności dziecka, zmniejszają ryzyko martwiczego zapalenia jelit oraz są pomocne w rozwoju mózgu i zdolności poznawczych.

Czytaj też: Dlaczego mleko krowy, nie nadaje się dla niemowlaków?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!