Jaka różnica wieku między rodzeństwem jest najlepsza?

dwie dziewczynki

Mała różnica wieku między dziećmi ma swoje zalety, dzieci wychowują się wspólnie, przekazują sobie zabawki i ubranka oraz mają wspólnych przyjaciół. Jednak na pewno łatwiej dla rodziców opiekować się dwójką dzieci, kiedy jedno z nich jest już samodzielne. Jaka różnica wieku jest najlepsza? 

Roczna różnica wieku między dziećmi

Dzieci rok po roku to dość odważna decyzja, ale może być świetną strategią wychowawczą. Roczna różnica między rodzeństwem to szansa, że dzięki wspólnemu dorastaniu dzieci będą dla siebie naprawdę dobrymi przyjaciółmi. Dla rodziców to na pewno duże wyzwanie, opieka nad dwójką lub trójką malutkich jeszcze dzieci. Ale trudne chwile mijają, a wspaniale mieć już odchowane starszaki w domu. Twoje starsze dziecko jest zbyt małe, aby w pełni zrozumieć, co  oznacza pojawienie się nowego dziecka, dlatego nie będziesz borykać się z wyrzutami zazdrości. Dzieci rok po roku to duże obciążenie dla organizmu kobiety, który jeszcze dobrze się nie zregenerował po pierwszym porodzie. Ale jeśli jesteś młoda i silna oraz masz zielone światło od lekarza to na pewno sobie poradzisz. Jeśli pierwsze dziecko przyszło na świat w wyniku cesarskiego cięcia z kolejną ciążą powinnaś wstrzymać się przynajmniej 18 miesięcy, aby mieć pewność, że macica się zrosła. 

2-letnia różnica między rodzeństwem 

2 lata różnicy między dziećmi to wciąż dwa maluszki w domu jednocześnie, które mogą dzielić się pasjami, wspólną zabawą i wspaniale spędzać razem czas. Jednak mama ma możliwość zregenerować organizm po ciąży i pełna nowej energii podejść do kolejnych wyzwań. Dużym plusem jest to, że rodzice nie zapomnieli jeszcze jak to jest mieć w domu noworodka, a ich staż jest na tyle duży, że czują się pewniejsi siebie w kwestiach związanych z dziećmi. Starsze dziecko możliwe, że będzie przechodzić bunt dwulatka, gdy pojawi się młodsze rodzeństwo, dlatego zazdrość może być dość mocno artykułowana. 

Większa różnica wieku między dziećmi 

Kiedy czas pieluch odejdzie w zapomnienie wielu rodziców zaczyna marzyć ponownie o zapachu noworodka, malutkich stopach, czyli o powiększeniu rodziny. Posiadanie starszego dziecka, które jest już samodzielne pozwoli ci bardziej indywidualnie podejść do czasu każdego z rodzeństwa. Dzieci które skończyły 4 lata bardziej dojrzale podchodzą do kwestii pojawienia się nowego członka rodziny. Możliwe, że uda się uniknąć poczucia zagrożenia i zazdrości. Jednak duża różnica wieku może być przyczyną braku nici porozumienia między rodzeństwem. Pomimo posiadania brata lub siostry każdy będzie bawił się i spędzał czas samodzielnie. 

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!