Formalności po urodzeniu dziecka – co trzeba wiedzieć

dokumenty

Jakie kroki i obowiązki czekają na rodziców po opuszczeniu szpitala z malutkim dzieckiem? O czym trzeba pamiętać jako młody rodzic? Podpowiadamy jakie formalności trzeba załatwić po narodzinach dziecka.

Zazwyczaj formalności dotyczące urodzenia dziecka leżą w zakresie obowiązków młodych tatusiów. Do spraw niecierpiących zwłoki należą nadanie dziecku numeru pesel i odebranie aktu urodzenia. W kolejnych dniach warto zadbać o ubezpieczenie maluszka. Do roku od urodzenia dziecka młodzi rodzice mają czas, na złożenie wniosku o tzw. „becikowe”,

Jakie formalności trzeba załatwić po porodzie

Młodzi rodzice mają 21 dni od dnia urodzenia dziecka na zgłoszenie tego faktu we właściwym urzędzie stanu cywilnego. O urzędzie, który przyjmie nasze oświadczenie decyduje miejsce urodzenia dziecka. Do sporządzenia aktu urodzenia wymagany jest dowód osobisty, warto mieć ze sobą odpis aktu małżeństwa, jeśli rodzice są po ślubie lub zaświadczenie o uznanie ojcostwa, jeśli para żyje w związku nieformalnym. Uznanie ojcostwa najlepiej załatwić jeszcze przed narodzinami dziecka, również w urzędzie stanu cywilnego.

Czytaj też: Jak wybrać imię dla chłopca?

Czytaj też: Jak wybrać imię dla dziewczynki?

Do aktu urodzenie niezbędne są takie dane jak adres zameldowania rodziców, imię dziecka, jakie wybrali rodzice, nazwisko, po którym rodzicu dziecko otrzyma. Imię dziecka będzie jego wizytówką, dlatego prawo nie pozwala nadawać imion ośmieszających lub nieprzyzwoitych. Imię jednoznacznie musi wskazywać na płeć dziecka i nie może być zapisane w akcie w zdrobniałej formie. Posiadacze Profilu Zaufanego mogą wystąpić o nadanie numeru Pesel i wydanie aktu urodzenia przez Internet. Wydanie aktu urodzenie może potrwać, ale zazwyczaj jest wydawany w jeden dzień roboczy.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!