Mamy z otyłością – jak poprawić zdrowie ich dziecka w ciąży

dieta

Nowe badania pokazują, że poprawa stylu życia kobiet z otyłością podczas ciąży może oznaczać długoterminowe korzyści sercowo-naczyniowe dla ich dzieci. Jak zmienić stare przyzwyczajenia dla dobra dziecka?

Badanie, prowadzone przez King’s College London miało na celu zbadanie, w jaki sposób dieta przedporodowa i aktywność fizyczna u ciężarnych z otyłością mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie kobiet i ich dzieci trzy lata po porodzie.

Poprawa zdrowia w czasie ciąży wpływa na zdrowie dzieci

Badanie przeprowadzone z podziałem kobiet na dwie grupy kontrolną oraz poddaną zmianom stylu życia. Ma na celu poprawę diety i aktywności fizycznej otyłych kobiet w ciąży w całej Wielkiej Brytanii. Kobiety, które otrzymały zalecenia dietetyczne i ruchowe, porównano z kobietami z grupy kontrolnej, które nie zmieniły stylu życia w czasie ciąży.

Badania kontrolne trzy lata po urodzeniu wykazały, że dzieci urodzone w grupie interwencyjnej w badaniu miały niższe tętno spoczynkowe o -5 uderzeń na minutę niż dzieci leczone standardową opieką. Wyższe tętno spoczynkowe u dorosłych wiąże się z nadciśnieniem i dysfunkcją sercowo-naczyniową. Badanie wykazało również, że matki w grupie zmieniającej przyzwyczajenia utrzymywały zdrowszą dietę nawet po okresie ciąży.

Czytaj też: Nadwaga ma wpływ na rozwój mózgu dziecka

Promocja zdrowych nawyków u kobiet w ciąży, motorem do zmian

„Badania te pokazują, że zmiana stylu życia u kobiet w ciąży, która koncentrowała się na poprawie diety i zwiększeniu aktywności fizycznej. Wiąże się z poprawą funkcji sercowo-naczyniowej dziecka. Poprawą diety matek po narodzinach dziecka. Te odkrycia są bardzo ekscytujące, ponieważ stanowią dowód, że ciąża jest okazją do promowania pozytywnych zmian w zdrowiu i stylu życia. Które przynoszą korzyści matce i jej dziecku ”

Kathryn Dalrymple z King’s College London

„Otyłość w ciąży jest poważnym problemem, ponieważ może zwiększać ryzyko powikłań ciąży, a także wpływać na długoterminowe zdrowie dziecka. Badanie to wzmacnia przekonanie, jak ważne jest zapewnienie dzieciom zdrowego startu w życiu ”

profesor Lucilla Poston, Tommy’s Chair for Mother

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!