Duża różnica wieku między rodzeństwem – 4 zalety

różnica wieku

Większość rodziców uważa, że mała różnica wieku między rodzeństwem jest lepszym rozwiązaniem. Dzieci urodzone w małym odstępie czasu lepiej się dogadują, mogą dzielić się zabawkami oraz przekazać sobie ubranka i akcesoria. Badania pokazują, że duża różnica wieku również ma swoje zalety, które pozytywnie wpływają na dzieci. Poznaj 4 najważniejsze powody, dlatego duża różnica wieku między dziećmi może być dobrym pomysłem.

4 powody, dla których duża różnica wieku jest dobra dla dzieci

Starszemu dziecku łatwiej zaakceptować zmianę w rodzinie

Pojawienie się drugiego dziecka w rodzinie jest zupełnie innym wydarzeniem niż przy pierwszej ciąży. Kiedy rodzi się kolejne dziecko musimy zapewnić bezpieczeństwo i poczucie przynależności dla każdego z członków rodziny. Starszym dzieciom łatwiej zrozumieć, że na początku noworodek potrzebuje więcej czasu i uwagi ze strony mamy i taty. Dojrzalsze dziecko potrafi samo wykonać wiele czynności, a pojawienie się malucha nie jest odczytywane jako brak zainteresowania nim przez opiekunów. Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Dzieci nie muszą dzielić się swoimi zasobami

Dzieci w podobnym wieku częściej kłócą się o zabawki, przekąski czy czas rodziców. Konflikty w rodzeństwie są zazwyczaj normą, jednak kiedy różnica wieku jest duża dotyczą one innych zakresów. Jest to również ułatwienie dla rodziców który nie muszą np. odrabiać lekcji razem z dwójką dzieci. Duża różnica wieku pozwala stworzyć własną przestrzeń, wielu rodziców chce jednak uczyć dzieci dzielenia się w wspólnej zabawy. Jaka różnica między dziećmi jest najlepsza?

Mniejsza potrzeba rywalizacji między rodzeństwem

Badania pokazują, że niektóre dzieci w rodzeństwie konkurują ze sobą, gdyż przeżywają podobne sytuacje i mają zbliżone doświadczenia. Jak donoszą naukowcy porównywanie się ze sobą nie zawsze jest zdrowe i właściwie wpływające na psychikę dziecka. Niektórzy nawet wysnuwają teorie, że porównywanie się i rywalizacja może wynikać z lęku i problemów behawioralnych u dzieci. Jest to mniej powszechne zjawisko w rodzinach, gdzie dzieci dzieli większa różnica wieku.

Starsze dziecko uczy się odpowiedzialności

Większość dzieci jest podekscytowana na wieść o rodzeństwie. Deklarują, że będą chętniej pomagać w opiece nad swoim bratem lub siostrą. To dobra okazja, aby nauczyć ich odpowiedzialności. Starszym dzieciom można powierzyć określone zadanie, a nie tylko zapewniać mu rozrywkę. Angażowanie starszych dzieci w opiekę nad dziećmi daje im poczucie odpowiedzialności i uczy wielu umiejętności życiowych. Nic innego nie zmusza dziecka do dojrzewania emocjonalnego i psychicznego, jak bycie potrzebnym dla drugiego człowieka. Opieka nad młodszą siostrą lub bratem uczy ich między innymi cierpliwości, zrozumienia, współczucia i empatii. Starsze rodzeństwo często staje się autorytetem dla swoich młodszych członków rodziny.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!