Fatomowe kopanie po narodzinach dziecka

fatomowe kopanie

Każda mama będąc w ciąży oczekuje momentu, że jej dziecko zacznie kopać. Z czasem te słodkie kopniaki mogą być nawet bolesne lub sprawiać dyskomfort. Okazuje się, że nawet kilka miesięcy po porodzie niektóre kobiety odczuwają ruchy w brzuchy przypominające kopanie dziecka. Jest to fatomowe kopanie. Niektóre panie są na tyle, przekonane o tym, że czują ruchy dziecka, że sprawdzają za pomocą testu ciążowego czy aby czegoś nie przeoczyły.

Fatomowe kopanie – co to jest?

Nie ma wiele naukowej literatury, która tłumaczyłaby to zjawisko. Prawdopodobnie odczuwalne „ruchy dziecka” to po prostu kurcząca się macicą. Rozmiar tego narządu potrzebuje kilku tygodni żeby wrócić do poprzednich rozmiarów. Dlatego brzuch po ciąży nie robi się natychmiast płaski. Po ciąży młode mamy mogą być również bardziej wyczulone na zjawiska fizjologiczne, które zachodzą w ich ciele. Kiedyś nie zwracały uwagi na burczenie w brzuchu, przelewanie się płynów czy ruchy jelit, po ciąży te odczucia mogą być mylone z kopnięciami dziecka. Niektórzy badacze mówią, że za fatomowe kopanie odpowiada pamięć mięśniowa. W czasie ciąży pracę i wzmożony wysiłek podejmują nowe partie mięśni.

Fatomowe kopanie – czy może być niebezpieczne?

Nasilone i niespodziewane odczucie kopania w brzuchu to zjawisko nieprzyjemne i niepokojące. Warto jednak wiedzieć, że jest to bezpieczny proces, który mija samoistnie. W razie wątpliwości i spokoju umysłu wykonanie testu ciążowego nie zaszkodzi. Warto pamiętać, że samo karmienie piersią nie jest metodą antykoncepcyjną. Kobieta z zajściem w kolejną ciążę powinna odczekać przynajmniej rok, aby zregenerować organizm i nabrać siły.

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!