Zrosty po cesarskim cięciu – przyczyny i objawy

Kobieta trzymająca dziecko tuż po porodzie, uśmiechnięty lekarz i pielęgniarka omywająca dziecko

Ilość wykonywanych cesarskich cięć stanowi obecnie około 1/4 wszystkich porodów. Kobiety, u których doszło do rozwiązania ciąży w sposób chirurgiczny, muszą być świadome możliwych powikłań, ich przyczyn, objawów oraz możliwości ich zapobiegania. Bardzo istotnym tematem są zrosty po cesarskim cięciu!

Zrosty po cesarce – przyczyny

Zrosty to nieprawidłowe połączenia pomiędzy tkankami. Częstość ich występowania po zabiegu cesarskiego cięcia nie jest jeszcze zbyt dobrze udokumentowana. Szacuje się jednak, że występują u około 1/3 kobiet, które przeszły zabieg chirurgiczny. Mają one postać od powierzchownego włóknienia do zmian obejmujących bardzo duże obszary i sięgających głęboko w tkankę mięśniową.

Przyczyną powstawania zrostów jest uszkodzenie ściany macicy i niedotlenienie tkanek, a także występujący w tym miejscu stan zapalny. Ryzyko zrostów zmniejsza odpowiednia technika operacyjna oraz aplikacja środków przeciwzrostowych. Według obecnych badań zrosty po cesarskim cięciu są częstsze u kobiet, które miały więcej niż jeden zabieg lub dodatkowo przechodziły inne operacje macicy.

Zrosty po cesarskim cięciu – objawy

Objawy zrostów pojawiają się w bardzo zróżnicowanym czasie od zabiegu. Powikłania związane z ich obecnością obejmują:

  • niedrożność jelit,
  • bóle brzucha,
  • bóle kręgosłupa
  • zaparcia,
  • wzdęcia,
  • problemy z płodnością.

Szacuje się, że zrosty leżą u podłoża 15% przypadków wtórnej niepłodności oraz nawykowych poronień. Wpływają one także na przebieg kolejnych zabiegów chirurgicznych, które mogą ulec przedłużeniu. Rozpoznanie stawiane jest przez lekarza na podstawie badania USG

Sposób na zrosty po cesarce? Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego!

Każda kobieta po cesarskim cięciu powinna rozważyć wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Opracowanie blizny po cesarskim cięciu oraz potencjalnych zrostów można zacząć około 5 tygodni po porodzie lub w innym dowolnym momencie. Konsultacje z fizjoterapeutą są już standardem m.in. we Francji. W Polsce jest to obecnie usługa dostępna głównie prywatnie.

Zrosty po „cc” to nie wszystko! Inne możliwe powikłania

Powikłania niewystępujące bezpośrednio po zabiegu cesarskiego cięcia nie są jeszcze dobrze zbadane i opisane, ale przyjmuje się, że należą do nich:

  • zrosty,
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego,
  • nieprawidłowo przylegające łożysko,
  • bóle miednicy,
  • ciąża pozamaciczna ulokowana w bliźnie.

Cesarskie cięcie, choć jest rutynowym zabiegiem, wiąże się z ryzykiem wielu potencjalnych problemów. Każdy budzący niepokój objaw należy skonsultować z lekarzem.

Czytaj też: Rana do cesarce – jak długo się goi?

Chcesz więcej za darmo?

Chcesz otrzymywać więcej treści w tym temacie za darmo? Zostaw E-Mail, a wyślemy Ci je!

Obiecujemy, że nie spamujemy!

Udostępnij artykuł, dziękujemy!